Čo si zbaliť na internát?

No čo? Už sa chystáš na intrák, ale nevieš ani čo si máš zbaliť? Pravdepodobne sa ti aj v noci zúfalo sníva, že čo si máš zbaliť na internát. Preto existuje tento blog, chceme ti poradiť a zároveň zjednodušiť život. Dnes som si pre teba pripravil článok, zoznam, v ktorom ti chcem napísať komplet všetko, čo by si si mal na internát zbaliť, a čo všetko budeš potrebovať. Je to síce téma, ktorú by mal každý riešiť sám, pretože každý by mal vedieť, čo potrebuje. Tento zoznam je prispôsobený na mňa, čiže sa nemusí aplikovať na všetkých. Bez ďalších zbytočných slov sa pustíme do balenia.

Zoznam vecí, oblečenie

Bez oblečenia to asi nepôjde. Nie sme v praveku, aby sme behali holý. Rátame s tým, že v nedeľu prídeš na internát a v piatok odchádzaš.

 1. 5x spodné prádlo (+1/2 záložné)
 2. 5x ponožky (tiež nejaké záložné)
 3. 2-5 tričiek (v zime stačia aj 2 na ten týždeň, ale v letných parákoch treba každý deň nové)
 4. 1-3 nohavice (niečo do školy, a niečo pohodlné, teplákové na intrák)
 5. 1-2 mikiny (treba aj mikiny, počasie je nevyspytateľné)
 6. vetrovka (podľa počasia)
 7. šľapky – prezuvky (pre pohodlie a zároveň dodržiavanie školského poriadku)
 8. V zime šál a čiapka

Proste si zbal oblečenie aj do školy aj na doma… nie si trulo, vieš čo potrebuješ na obliekanie…

Všetko toto závisí od počasia a ročného obdobia. Takže v lete sú nohavice myslené kraťasy a vetrovku asi necháš v lete doma…

Zoznam vecí, hygiena

Budeš sa predsa umývať nie? V mene tvojich budúcich spolubývajúcich, musíš si ju zobrať na internát! Nezabudni na mimoriadne situácie a hygienu určite nepodceňuj. Za najlepšiu cenu ju nakúpiš TU.

 1. zubná kefka a pasta
 2. mydlo na ruky (odporúčam tekuté)
 3. uterák veľký na sprchovanie a malý pri umývadlo na ruky a rannú hygienu
 4. šampón na vlasy a gél na telo alebo 2v1
 5. lak alebo gél na vlasy
 6. niečo na pleť (na internáte som mal problém – kvôli prašnému prostrediu som mal viac akné, než bežne – viac nižšie)
 7. vatové tyčinky do uší (ver mi, majú veľa využití a určite sa hodia)
 8. špáradlá (aj keď ich na zuby nepotrebuješ, ver mi, že že ich využiješ)
 9. TOALEŤÁK 

pre istotu ešte raz !TOALEŤÁK!

Zoznam vecí, ostatné

 1. posteľná plachta
 2. obliečky (tu sa nebojím investovať pokojne 30€ na 100% bavlnené a príjemné obliečky)
 3. malý vankúš (aspoň niečo pod hlavu, pretože tie intrákové sú často ploché ako cesta)
 4. deku
 5. obrus (kamarát len trochu… ozdobil dosku stola a musel platiť 60€…)
 6. šálku – hrnček (kávu alebo čaj od niekoho vyžobreš alebo vymeníš za niečo)
 7. príbor – lyžičku (asi bude dobré, ak si budeš mať čím zamiešať čaj alebo kávu)
 8. nôž (na krájanie, natieranie a ostatné čepeľopotrebné aktivity)
 9. cukor a sladkosti
 10. vešiaky do skrine

Zábava – aké veci na internát

 1. notebook – možno ťa začne baviť písanie blogu.
 2. karty
 3. filmy
 4. knihy

Zober niečo, čo ťa baví, aby si sa nenudil. Ver mi, aj keď máš najlepší kolektív, najlepší notebook so všetkými hrami, stovky filmov, budeš sa niekedy aj tak nudiť.

Téma oblečenie

Predtým som už spomínal, že určite sa treba zariadiť podľa počasia a ročného obdobia. V súvislosti s oblečením na internáte vzniká často veľa variabilných. Sú tu hrozby, ako napríklad potenie. Za prvé smrádok, ktorý súvisí s hygienou spomenutou vyššie a za druhé prepotené a viacmenej nepoužiteľné oblečenie. Netreba zabúdať ani na chronickú nešikovnosť (samozrejme za to nemôžeš), kedy sa dokážeš zašpiniť hocičím, najmä jedlom a pitím. Veľa krát sa mi to stalo. Zašpinil som sa lepkavým ovocím, kávou alebo ráno pri čistený zubov, pastou. Preto maj vždy záložný plán a rezervné oblečenie. Niekedy to nemusí byť až taký problém, pretože požičať si tričko alebo sveter je jednoduché. Aké sú teda dôvody na záložné oblečenie:

 1. Zašpiníš sa zubnou pastou, najmä, keď ráno nestíhaš
 2. Zašpiníš sa jedlom, kečupom, čokoládou alebo ovocím
 3. Obtrieš sa o stenu alebo o niečo špinavé
 4. Spolubývajúci si z teba spravia srandu?

Bohužiaľ, súčasťou internátneho života sú aj žartíky. Tieto veľmi vtipné žartíky majú často na svedomí majetkovú ujmu. Na príklad môj spolubývajúci mi do skrine dal jablko. Pred zimnými prázdninami. Samozrejme, po viac ako 2 týždňoch sa moja skriňa podobala na žumpovú džungľu.  Smradom aj vzhľadom.

Len sa pozri na tie nebezpečné situácie, pri ktorých sa na intráku môžeš zašpiniť.

 

Logistika oblečenia

Každý internát sa od seba líši. Na tom mojom máme k dispozícií viacero nábytku, vrátane vstavanej skrine a menšej skrinky s poličkami. Vo veľkej vstavanej skrini sú aj vešiaky na svetre a bundy, zatiaľ čo vo vrchných policiach sa snažím skladovať úhľadne zloženú spodnú bielizeň a tričká. V tejto skrini mám nonstop aj nejaké záložné oblečenie a bonusom je, že táto veľká vstavaná skriňa je na zamykanie, čiže žiadne vtipkovanie mi nehrozí.

So špinavým oblečením to je už väčšia sranda. V tej menšej skrinke som na to vyčlenil uzavieraciu policu. Do nej pravidelne vhadzujem všetko, čo už nemám v pláne nosiť. Na konci týždňa túto kôpku celú chytím a bachnem do cestovnej tašky tak, ako je.

Najviac mi vyhovuje chodiť na internát na aute. Môžem si so sebou zobrať oveľa viac vecí než vlakom, môžem v aute aj nejaké skladovať a okrem toho, v aute ti vychovávateľky nemôžu zhabať alkohol. Ak budeš v budúcnosti robiť autoškolu, pozri môj článok – autoškola skúšky rady a tipy

Téma hygiena

Do zoznamu vecí na intrák sa zaslúžene dostala hygiena. Akonáhle na internáte tráviš viacero dní, treba sa o seba starať. So zlou hygienou prichádzajú často zbytočné spoločenské problémy. Samozrejme, netreba to hrotiť, ale každý má rad voňavého čerstvého človeka, než chodiaci kompost. Ja ako „muž“ mám na intráku šampón na vlasy, gél na telo a bórovú vodu na tvár. Samozrejme ústnu hygienu a veľmi dôležité vatové tyčinky. Moja hygienická rutina spočíva v sprchovaní sa minimálne raz každý deň. Podľa zostatku teplej vody to býva ráno alebo večer. Ráno je samozrejme voda teplejšia.

Vyššie som spomínal, že na intráku sa mi robí na tvári viac akné, než bežne. Preto mám bórovú vodu, ktorá mi s tým pomáha. Jeden alebo dvakrát do dňa si ňou očistím tvár a okuliare. Mám potom jemnejšiu a menej mastnú pleť a taktiež mi to pomáha s akné.

Všetky svoje hygienické potreby si kupujem TU, pretože nerád chodím do obchodov a majú tu často aj lepšie ceny, než v bežných drogériách.

Ako sa zobrať na internát?

Balenie na internát môže byť riadnou enigmou, hlavne ak budeš prvák a ozaj nevieš čo a ako. Najhoršia vec je, že nemáš možnosť vedieť, čo už sa na tvojej intrákovej izbe nachádza a kde budeš skladovať oblečenie. Taktiež možno nevieš, či budeš mať spolubývajúceho, ktorý sa bude so svojimi vecami rozťahovať a bude mať obrovskú zbierku tenisiek. Preto, tak ako aj ja máš možno viacero neistôt. Hlavne nemať zbytočný stres, prvý týždeň si zober najdôležitejšie veci, ktoré som napríklad spomenul vyššie a potom si veci, ktoré budeš potrebovať donesieš postupne.

Dá sa to vyriešiť aj tak, že si predom zistíš, ako vyzerajú internátne izby a čo sa v nich a v akom stave nachádza. U nás to funguje tak, že záujemcom počas DOD školy ukážu aj internát. To by ti mohlo celé balenie, hlavne to prvé zjednodušiť.

Už vieš, aké veci si treba zbaliť na internát?

O tom, čo si zbaliť na internát môžeš prehľadať kľudne celý internet, no najlepšie ti poradia rodičia alebo starý rodičia, myslím to vážne.

Toto je v podstate všetko, čo si balím ja. Ak máš nejaké výhrady, alebo sa balíš inak, určite napíš komentár. Ak už chvíľu budeš bývať na internáte, určite zistíš, čo tam potrebuješ. A teda sa budeš vedieť zbaliť tak, ako ti to bude vyhovovať. Tuto by som tento článok ukončil. Prajem veľa úspechov a zdaru.

*Zo zálohy pôvodného článku z 18. decembra 2016

Čo si zbaliť na internát?

Posteľnú plachtu, obliečky, malý vankúš, deku, obrus, hrnček, príbor, kávovú lyžičku, cukor, vešiaky do skrine. Oveľa viac vecí v našom článku.

Ako dlho trvá balenie na internát?

Začiatočníkom a ženám aj niekoľko hodín. Skúseným internátnym nehygienickým opiciam do 5 minút.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.