Čo má nenarodené dieťa v pľúcach?

Pľúca sú naplnené plodovou vodou. Dieťa si túto tekutinu vytvára prostredníctvom obličiek a vylučuje ju. Je ponorené v tejto tekutine a k neskorším štádiám vývoja v maternici dieťa dokonca používa svoje svaly na „nácvik dýchania“. Keď sa dieťa narodí, zmena prietoku krvi z materskej na výlučne na dieťa, ako aj rozdiely v tlaku a hormónoch spôsobujú, že tekutina v pľúcach sa vstrebáva cez pľúcne tkanivo a vracia sa do krvného obehu. Surfaktant v pľúcach pomáha udržiavať pľúcne vaky otvorené, aby sa nezrútili. Je to fascinujúci proces a je veľmi komplikovaný, napriek tomu sme ho všetci zvládli!

Aj prechod pôrodnými cestami stláča ich hrudník, čo pomáha vytlačiť plodovú vodu. Potom sa prvýkrát nadýchnu skutočného vzduchu, táto zmena tlaku tiež vyvolá uzavretie foramen ovale, čo je otvor medzi pravou a ľavou ATRIA NIE komorou. To umožňuje, aby sa krv prečerpávala telom bábätiek, kým sú v maternici, pretože kyslík dostávajú od mamy a nie z pľúc.

Potom sa všetky zvyšky plodovej vody, ktoré neboli vytlačené pôrodom, časom vstrebú.

Bábätká môžu mať chvíľu šelest, pretože foramen ovale sa uzavrie.

Foramen ovale je otvor pre krv, ktorá sa prečerpáva cez dieťa po výmene v placente, keďže kyslík dostávajú od mamy. Pomáha to trochu obísť pľúca, pretože tam toho toľko nepotrebujú.

Pri pôrode sa uzatvára a uzatvára obehový okruh.

Ductus Venosus a Ductus Arteriosus sa tiež uzatvárajú krátko po narodení v dôsledku zmeny tlaku a dýchania.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.