Čo jedia psy – info, riziká, bezpečnosť

Správna strava je pre zdravie psa rovnako dôležitá ako pre ľudí. Je základom ich pohody a ovplyvňuje všetko od ich srsti až po náladu. Tak ako vy by ste sa neuživili rýchlym občerstvením, aj psy potrebujú vyváženú stravu, aby prosperovali. Pamätajte, že zdravý pes je šťastný pes!

Rozmanitosť psej stravy

Strava psov je taká rozmanitá ako samotné plemená. Každý pes má jedinečné stravovacie potreby, od malých čiváv až po obrovské dogy. Rovnako ako ľudia, ani dva psy nie sú rovnaké, pokiaľ ide o ich žalúdok. Je to švédsky stôl rozmanitosti stravy!

Základné živiny pre psy

Makronutrienty (bielkoviny, sacharidy, tuky)

Psy potrebujú zmes bielkovín, sacharidov a tukov, aby sa udržali v špičkovej forme. Bielkoviny sú stavebnými kameňmi, sacharidy dodávajú energiu a tuky udržujú srsť lesklú. Je to ako dobre naolejovaný stroj; každá časť musí spolupracovať.

Mikroživiny (vitamíny a minerály)

Vitamíny a minerály sú neopozeranými hrdinami v psej strave. Udržujú kosti silné, nervy funkčné a pomáhajú pri svalovej kontrakcii. Predstavte si ich ako matice a skrutky, ktoré držia všetko pohromade.

Voda a hydratácia

Voda je pre psy životne dôležitá, rovnako ako pre nás. Udržuje ich hydratáciu, pomáha pri trávení a reguluje telesnú teplotu. Je to elixír života, preto udržujte misku s vodou plnú!

Možnosti komerčného krmiva pre psov

Suché krmivo pre psov

Suché krmivo pre psov alebo granule sú pohodlné a obľúbené. Je to ako rýchle občerstvenie pre psov, ale zdravšie. Ľahko sa skladuje, dlho vydrží a pomáha udržiavať zuby čisté.

Mokré krmivo pre psov

Mokré krmivo pre psov je ako gurmánske jedlo pre psov. Má vyšší obsah vlhkosti, výborne hydratuje a často je chutnejšie. Je však drahšie a po otvorení nevydrží tak dlho.

Polovlhké krmivo pre psov

Polovlhké krmivo pre psov je strednou cestou. Je mäkšie ako granule, ale nie je také vlhké ako konzervy. Predstavte si ho ako hamburger vo svete krmív pre psov.

Domáca strava pre psov

Výhody a nevýhody domácej stravy

Domáca strava pre psov vám umožňuje kontrolovať, čo sa dostane do misky vášho psa. Vyžadujú si však viac úsilia a znalostí, aby boli správne. Je to ako byť šéfkuchárom; musíte poznať svoje ingrediencie.

Surová strava (BARF)

Surová strava alebo strava BARF napodobňuje pôvodnú stravu psa. Zahŕňa surové mäso a kosti. Je kontroverzná, podobne ako ananás na pizzi, ale niektorí na ňu prisahajú.

Domáca varená strava

Varené domáce diéty sú ako domáce jedlá pre psov. Sú bezpečnejšie ako surová strava, ale vyžadujú si starostlivé plánovanie. Kľúčom k úspechu je rovnováha, rovnako ako v každom dobrom recepte.

Špeciálne diétne požiadavky

Šteňatá a rastúce psy

Šteňatá a rastúce psy potrebujú na správny vývoj ďalšie živiny. Je to ako s krmivom pre rastúce dieťa; potrebujú viac všetkého.

Staršie psy

Staršie psy často potrebujú stravu s nižším obsahom kalórií. Sú ako starnúci ľudia; ich metabolizmus sa spomaľuje. Zdravie kĺbov a tráviaci komfort sú kľúčové.

Psy s alergiami alebo citlivosťou

Psy s alergiami potrebujú špeciálnu stravu. Je to trochu ako pohybovať sa na mínovom poli. Musíte zistiť, čo ich spúšťa, a vyhnúť sa tomu.

Psy s nadváhou alebo obezitou

Psy s nadváhou potrebujú stravu s kontrolovaným obsahom kalórií. Je to ako držať im diétu. Rozhodujúce je viac pohybu, menej pochúťok a kontrola porcií.

Potraviny, ktorým sa treba vyhýbať

Toxické potraviny pre psy

Niektoré potraviny sú pre psov toxické, napríklad čokoláda a hrozno. Je to pre ne ako jed. Vždy ich držte mimo dosahu.

Škodlivé zvyšky stola

Zvyšky zo stola môžu byť pre psov škodlivé. Môžu viesť k obezite a zdravotným problémom. Je to ako nezdravé jedlo; v malých dávkach je to v poriadku, ale nie ako základ stravy.

Nebezpečenstvo kŕmenia ľudským jedlom

Kŕmenie psov ľudským jedlom je riskantné. Môže viesť k nutričnej nerovnováhe a zdravotným problémom. Držte sa krmiva pre psov, je predsa pre nich stvorené.

Zhrnutie

Vyvážená strava je pre zdravie psa kľúčová. Je to kombinácia komerčného krmiva, domácej stravy a správnych živín. Odstráňte toxické potraviny a sledujte veľkosť ich porcií. Zdravá strava znamená zdravého a šťastného psa!

Časté otázky o strave psov

Aké základné živiny potrebujú psy vo svojej strave?
Psy potrebujú bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny, minerály a vodu. Každá z nich zohráva kľúčovú úlohu pre ich zdravie a pohodu.

Môžem svojho psa kŕmiť domácou stravou a aké sú jej výhody a nevýhody?
Áno, psa môžete kŕmiť domácou stravou. Výhodou je kontrola nad zložkami a čerstvosťou. Medzi nevýhody patrí potreba znalostí na vyváženie stravy a časová náročnosť.

Aké sú bežné toxické potraviny, ktoré by psy nikdy nemali jesť?
Medzi bežné toxické potraviny patrí čokoláda, hrozno, cibuľa a xylitol. Tieto potraviny môžu byť veľmi škodlivé, a to aj v malých množstvách.

Je bezpečné kŕmiť psa zvyškami zo stola alebo zvyškami jedla?
Zvyšky zo stola by sa mali kŕmiť opatrne. Mnohé ľudské potraviny sú pre psov nezdravé a môžu viesť k obezite a poruchám výživovej rovnováhy.

Ako môžem určiť správnu veľkosť porcie jedla pre svojho psa?
Správna veľkosť porcie závisí od veľkosti, veku a úrovne aktivity vášho psa. Najlepším spôsobom, ako to určiť, je konzultácia s veterinárnym lekárom.

Existujú nejaké špecifické požiadavky na výživu psov pre jednotlivé plemená?
Áno, niektoré plemená majú špecifické stravovacie potreby vzhľadom na svoju veľkosť, úroveň aktivity alebo zdravotné predispozície. Preskúmajte svoje plemeno alebo sa poraďte s veterinárom.

Mal by som sa pred zmenou stravy svojho psa poradiť s veterinárom?
Áno, pri zmene stravy vášho psa sa odporúča konzultácia s veterinárnym lekárom. Môže vám poskytnúť individuálne rady na základe špecifických zdravotných potrieb vášho psa.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.