Ashwagandha – čo to je, účinky, výhody a riziká, funguje?

Ashwagandha, známa aj ako Withania somnifera alebo Winter Cherry (zimná jahoda), je v tradičnej medicíne silná a uctievaná bylina. Táto adaptogénna bylina s tisícročnou históriou sa používa na podporu celkového zdravia a pohody. V tomto článku sa budeme venovať tomu, čo je to ašvaganda, jej historickému významu, moderným aplikáciám a vedeckým dôkazom podporujúcim jej potenciálne prínosy.

Čo je ašvaganda

Ashwagandha je liečivá rastlina, ktorá sa v tradičnej indickej ajurvédskej medicíne používa už tisícky rokov. Získava sa z koreňov rastliny Withania somnifera a bežne sa používa ako adaptogén, ktorý pomáha telu zvládať stres. Rôzne štúdie skúmali aj jej potenciálne prínosy pri znižovaní úzkosti, zlepšovaní kognitívnych funkcií a zvyšovaní fyzickej výkonnosti. Hoci niektoré výskumy tieto tvrdenia podporujú, na úplné potvrdenie jej účinnosti a bezpečnosti bude potrebné počkať si na rozsiahlejšie štúdie.

Ašvaganda – malý vždyzelený ker pochádzajúci z Indie, Blízkeho východu a časti Afriky. Jej názov je odvodený zo sanskrtu, kde „Ashwa“ znamená kôň a „Gandha“ znamená vôňa, čo odkazuje na jedinečnú arómu byliny podobnú koňovi. Korene a plody rastliny sa používajú predovšetkým na liečebné účely.

...

Čo robí a na čo je Ashwagandha

Osvedčené výhody Ashwagandhy:

 • Znižuje stres a úzkosť
 • Zlepšuje kognitívne funkcie
 • Posilňuje imunitný systém
 • Zlepšuje kvalitu spánku
 • Zvyšuje fyzickú výkonnosť
 • Protizápalové vlastnosti
 • Vyrovnáva hladinu cukru v krvi
 • Podporuje zdravie srdca

Potenciálne prínosy, ktoré si vyžadujú ďalší výskum:

 • Môže znížiť depresiu
 • Môže zlepšiť plodnosť
 • Možné protirakovinové účinky
 • Môže znižovať hladinu cholesterolu
 • Potenciálne účinky proti artritíde
 • Môže zvýšiť fyzickú výdrž
 • Môže zlepšiť funkciu štítnej žľazy
 • Potenciálne neuroprotektívne vlastnosti

História a pôvod ašvagandy

Ashwagandha má bohatú históriu v ajurvédskej medicíne, starobylom liečebnom systéme, ktorý vznikol v Indii. Už tisíce rokov sa používa na podporu vitality, zvýšenie fyzickej a psychickej odolnosti a podporu celkového zdravia. Tradične sa používala na dosiahnutie rovnováhy telesných systémov a ako liek na rôzne ochorenia.

Účinné látky v ašvagande

Ašvaganda obsahuje niekoľko účinných látok vrátane alkaloidov, steroidných laktónov (withanolidov), saponínov a flavonoidov. Tieto bioaktívne zlúčeniny zodpovedajú za mnohé prospešné vlastnosti bylinky.

Úloha ašvagandy v tradičnej medicíne

V tradičnej medicíne sa ašvaganda zaraďuje medzi adaptogény, skupinu bylín, ktoré pomáhajú telu prispôsobiť sa stresu a udržať rovnováhu aj balans. Predpokladá sa, že má omladzujúci účinok na telo a myseľ a podporuje aj celkovú fyzickú a mentálnu pohodu.

Moderné použitie a prínosy ašvagandy

Adaptogénne vlastnosti

Adaptogénne vlastnosti ašvagandy pomáhajú telu vyrovnať sa so stresom tým, že regulujú stresovú reakciu organizmu a znižujú hladinu kortizolu.

Zvládanie stresu a úzkosti

Výskum naznačuje, že ašvaganda môže pomáhať znižovať hladinu stresu a úzkosti a podporovať pocit pokoja a uvoľnenia.

Zlepšenie kognitívnych funkcií

Ashwagandha môže podporovať kognitívne funkcie vrátane pamäti, sústredenia a mentálnej jasnosti.

Podpora zdravia imunitného systému

Imunomodulačné vlastnosti byliny môžu pomôcť posilniť imunitný systém a zlepšiť celkové zdravie.

Protizápalové účinky

Vďaka protizápalovým vlastnostiam je ašvaganda potenciálne prospešná pre osoby so zápalovými ochoreniami.

Podpora fyzickej vytrvalosti

Niektoré štúdie naznačujú, že ašvaganda môže zvyšovať fyzickú výkonnosť a vytrvalosť, vďaka čomu je obľúbená medzi športovcami.

Ako používať ašvagandu

Dávkovanie a zloženie

Ashwagandhu môžeme nájsť v rôznych formách vrátane práškov, kapsúl a extraktov. Vhodné dávkovanie sa môže líšiť v závislosti od jednotlivca a požadovaných účinkov.

Bezpečnostné opatrenia a vedľajšie účinky

Hoci sa všeobecne považuje za bezpečnú, Ashwagandha môže u niektorých jedincov interagovať s niektorými liekmi alebo spôsobiť mierne vedľajšie účinky. Pred začatím užívania akéhokoľvek nového doplnku je nevyhnutné poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom.

Výskum a dôkazy týkajúce sa Ashwagandhy

Potenciálne zdravotné prínosy ašvagandy skúmali aj mnohé štúdie. Hoci niektoré výskumy sú sľubné, na stanovenie jej účinnosti pri konkrétnych ochoreniach sú potrebné ďalšie štúdie. Aj tak ale potrebujeme viac štúdií.

Kombinácia ašvagandy s inými doplnkami

Ashwagandha sa často kombinuje s inými bylinami alebo doplnkami, aby sa zvýšili jej účinky alebo aby sa zamerala na konkrétne zdravotné ciele.

Ashwagandha v ajurvédskej medicíne

Ajurvédski lekári naďalej používajú ašvagandu ako základnú bylinu vo svojej praxi a využívajú jej adaptogénne a omladzujúce vlastnosti.

Ashwagandha so svojou stáročnou históriou a moderným vedeckým záujmom zostáva pozoruhodnou bylinou s potenciálnymi zdravotnými prínosmi. Tak ako pri každom doplnku alebo bylinnom lieku, aj tu platí, že pred zaradením ašvagandhy do svojej wellness rutiny sa treba poradiť s odborníkom na zdravotnú starostlivosť. Jej adaptogénne vlastnosti, účinky na zníženie stresu a potenciál podporovať celkové zdravie z nej robia fascinujúcu bylinu, ktorá stojí za preskúmanie.

Môže sa ašvaganda používať ako samostatná liečba zdravotných ťažkostí?

Hoci ašvaganda sľubne podporuje rôzne zdravotné aspekty, nie je určená na nahradenie lekárskej liečby. Vždy sa poraďte so zdravotníckym pracovníkom, ktorý vám poskytne individuálne poradenstvo.

Je Ashwagandha vhodná pre tehotné alebo dojčiace ženy?

Tehotné alebo dojčiace ženy by sa mali pred užívaním Ashwagandhy poradiť so svojím zdravotníckym pracovníkom, pretože jej bezpečnosť v týchto obdobiach nie je úplne stanovená.

Môže sa Ashwagandha vzájomne ovplyvňovať s liekmi na predpis?

Ashwagandha sa môže vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi. Je nevyhnutné informovať svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o všetkých doplnkoch, ktoré užívate, aby ste predišli možným interakciám.

Ako dlho trvá, kým sa dostavia účinky Ashwagandhy?

Časový harmonogram pociťovania prínosov Ashwagandhy sa môže u jednotlivých osôb líšiť. Niektorí môžu zaznamenať zlepšenie v priebehu niekoľkých týždňov, zatiaľ čo iným to môže trvať dlhšie.

Existujú nejaké potenciálne vedľajšie účinky používania Ashwagandhy?

Ashwagandha sa vo všeobecnosti dobre znáša, ale u niektorých jedincov sa môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky, ako sú žalúdočné ťažkosti alebo ospalosť. Ak sa vyskytnú akékoľvek nežiaduce reakcie, prerušte užívanie a poraďte sa so zdravotníckym pracovníkom.

Výskum a dôkazy týkajúce sa Ashwagandhy

Rastúci záujem o ašvagandu viedol k množstvu výskumov skúmajúcich jej potenciálne prínosy. Štúdie skúmali jej účinky na zníženie stresu, zvládanie úzkosti, kognitívne funkcie, imunitné zdravie a fyzickú výkonnosť.

Jedna štúdia uverejnená v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine zistila, že suplementácia ašvagandou významne znížila hladinu stresu a úzkosti u osôb, ktoré zažívajú chronický stres. Ďalšia štúdia v Indian Journal of Psychological Medicine ukázala zlepšenie kognitívnych funkcií vrátane pamäti a pozornosti po doplnení Ashwagandhy.

Výskum sa zameral aj na vplyv ašvagandy na imunitné zdravie. Štúdia uverejnená v časopise International Journal of Ayurveda Research preukázala jej imunomodulačné účinky, čo naznačuje jej potenciál pri podpore zdravého imunitného systému.

Okrem toho o ašvagandu prejavili záujem športovci a nadšenci fitnessu pre jej potenciál zvyšovať fyzickú vytrvalosť. Randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia v časopise Journal of the International Society of Sports Nutrition odhalila, že suplementácia ašvagandou výrazne zlepšila výkon pri cvičení a zvýšila svalovú silu a regeneráciu u zdravých jedincov.

Kombinácia ašvagandy s inými doplnkami

Všestrannosť ašvagandy a jej kompatibilita s inými doplnkami z nej robia obľúbený doplnok rôznych wellness postupov. Často sa kombinuje s inými bylinami a živinami, aby sa vytvorili synergické účinky. Niektorí jedinci sa napríklad rozhodnú kombinovať ašvagandu s rodiolou na zvýšenie adaptogénnej podpory alebo s bakopou na zlepšenie kognitívnych funkcií.

Ashwagandha v ajurvédskej medicíne

V ajurvédskej medicíne ašvaganda naďalej zohráva kľúčovú úlohu pri podpore celkovej pohody. Ajurvédski lekári zahŕňajú ašvagandu do rôznych prípravkov a prostriedkov na riešenie konkrétnych zdravotných problémov a obnovenie rovnováhy v tele.

Predpokladá sa, že bylina pomáha vyrovnávať dóšu (váta, pitta a kapha), základné energie, ktoré podľa ajurvédskych zásad riadia telo a myseľ. Harmonizáciou týchto energií prispieva ašvagandha k udržaniu dobrého zdravia a vitality.

Zhrnutie

Cesta ašvagandhy od starovekých ajurvédskych postupov k modernému vedeckému výskumu zdôrazňuje jej význam pri podpore celkového zdravia a pohody. Adaptogénne vlastnosti, účinky znižujúce stres, podpora kognitívnych funkcií, modulácia imunitného systému a potenciál na zvýšenie fyzickej výkonnosti robia z ašvagandy všestrannú bylinu s mnohými potenciálnymi prínosmi.

Je však dôležité mať na pamäti, že hoci ašvaganda sľubuje veľa, nie je to zázračný všeliek. Individuálne reakcie na doplnky sa môžu líšiť a je nevyhnutné zvážiť svoje jedinečné zdravotné potreby a poradiť sa so zdravotníckym pracovníkom predtým, ako pridáte Ashwagandhu alebo akýkoľvek nový doplnok do svojho režimu.

Keďže naďalej skúmame potenciál prírodných prostriedkov, ako je ašvaganda, synergia medzi tradičnou múdrosťou a moderným výskumom je prísľubom obohatenia nášho chápania prirodzeného zdravia a rozšírenia našej cesty k zdravšiemu a vyrovnanému životu.

Môže sa Ashwagandha vzájomne ovplyvňovať s liekmi na predpis?

Ashwagandha sa môže vzájomne ovplyvňovať s niektorými liekmi. Je nevyhnutné informovať svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o všetkých doplnkoch, ktoré užívate, aby ste predišli možným interakciám.

Je Ashwagandha vhodná pre tehotné alebo dojčiace ženy?

Tehotné alebo dojčiace ženy by sa mali pred užívaním Ashwagandhy poradiť so svojím zdravotníckym pracovníkom, pretože jej bezpečnosť počas týchto období nie je úplne stanovená.

Ako dlho trvá, kým sa dostavia účinky Ashwagandhy?

Časový harmonogram pociťovania prínosov Ashwagandhy sa môže u jednotlivých osôb líšiť. Niektorí môžu zaznamenať zlepšenie v priebehu niekoľkých týždňov, zatiaľ čo iným to môže trvať dlhšie.

Existujú nejaké potenciálne vedľajšie účinky používania Ashwagandhy?

Ashwagandha sa vo všeobecnosti dobre znáša, ale u niektorých jedincov sa môžu vyskytnúť mierne vedľajšie účinky, ako sú žalúdočné ťažkosti alebo ospalosť. Ak sa vyskytnú akékoľvek nežiaduce reakcie, prerušte užívanie a poraďte sa so zdravotníckym pracovníkom.

Môže sa Ashwagandha používať ako samostatná liečba zdravotných ťažkostí?

Aj keď Ashwagandha sľubne podporuje rôzne zdravotné aspekty, nie je určená na nahradenie lekárskej liečby. Vždy sa poraďte so svojim lekárom, ktorý vám poskytne individuálne poradenstvo na mieru.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.