Ako začať mindfulness a všímavosť

Začať praktizovať všímavosť je trochu ako naučiť sa jazdiť na bicykli – spočiatku sa to môže zdať zložité, ale keď si to osvojíte, stane sa to vašou druhou prirodzenosťou.

Nájdite si tiché miesto

Najprv si nájdite pokojné miesto, kde vás nikto nebude rušiť. Môže to byť kdekoľvek, od útulného kúta v obývačke až po lavičku v odľahlej časti parku. Uistite sa, že je to miesto, kde sa cítite dobre.

Stanovte si malý časový úsek

Teraz si nemusíte vyhradiť celú hodinu. Stačí začať s piatimi minútami. To stačí na to, aby ste sa do toho ponorili. Čas môžete vždy predĺžiť, keď sa s cvičením lepšie zžijete.

Sústreďte sa na dýchanie

Počas týchto niekoľkých minút sa sústreďte na dýchanie. Všímajte si, ako vzduch vchádza nosom, napĺňa pľúca a potom sa vracia späť von. Vnímajte každý nádych pri vstupe a výstupe. Keď sa vaša myseľ začne túlať – a to je úplne normálne – jemne vráťte svoju pozornosť späť k dýchaniu.

Pravidelnosť je kľúčová

Vytvorte si z toho zvyk. Snažte sa to robiť každý deň. Je to ako so zalievaním rastliny; vďaka pravidelnej starostlivosti sa jej darí. Aj v náročných dňoch sa snažte vtesnať do seba tých pár minút. Časom si pravdepodobne všimnete, že sa cítite viac uzemnení a pokojní.

Pamätajte, že všímavosť nie je o tom byť dokonalý. Je to o prítomnosti. Takže zakaždým, keď cvičíte, trénujete svoju myseľ, aby bola lepšie naladená na prítomný okamih, nestrácala sa v minulosti alebo sa neobávala budúcnosti. Len v tom pokračujte a uvidíte, ako sa zmení spôsob, akým sa zapájate do sveta.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.