Ako uvariť zemiaky ako odborník zemiakovarič

Varenie zemiakov je jednoduchý a ľahký spôsob prípravy tejto všestrannej zeleniny na prípravu rôznych jedál. Či už pripravuješ zemiakovú kašu, zemiakový šalát, alebo len varíš zemiaky ako prílohu, tu je návod, ako to urobiť správne:

Vyber si správne zemiaky

Pri varení zemiakov je najlepšie použiť škrobnaté zemiaky, ako sú Russet alebo Yukon Gold, pretože počas varenia dobre držia tvar a dobre absorbujú chuť.

Umy a nakrájaj zemiaky

Zemiaky dôkladne umy a nakrájaj na rovnako veľké kúsky. Tým sa zabezpečí rovnomerné varenie zemiakov a zabráni sa ich kašovitosti.

Pridaj vodu a soľ

Vlož nakrájané zemiaky do hrnca a pridaj toľko vody, aby boli pod hladinou minimálne jeden centimeter. Do vody pridaj veľkú štipku soli pre zvýraznenie chuti zemiakov.

Priveď do varu

Vlož hrniec na sporák a priveď vodu do varu na silnom ohni. Keď voda zovrie, zníž teplotu na mierny ohrev a nechaj zemiaky variť, kým nie sú mäkké pri stlačení vidličkou.

Zemiaky sceď

Keď sú zemiaky uvarené do požadovanej mäkkosti, vodu z hrnca sceď pomocou cedidla alebo sitka.

Podávaj alebo použi v receptoch

Uvarené zemiaky sú teraz pripravené na podávanie ako príloha alebo na použitie v tvojom obľúbenom recepte.

Čas varenia sa môže líšiť v závislosti od veľkosti a typu použitých zemiakov, preto je dôležité ich sledovať a kontrolovať vidličkou ich mäkkosť. Vďaka týmto jednoduchým krokom si môžeš zakaždým vychutnať dokonale uvarené zemiaky!

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.