Ako uvariť špagety al dente

Špagety sú klasické a všestranné cestoviny, ktoré si môžeš vychutnať na mnoho spôsobov. Či už ich máš radšej s výdatnou mäsovou omáčkou, alebo len s olivovým olejom a parmezánom, nemožno poprieť, že špagety sú obľúbené. Vieš však, ako ich vždy dokonale pripraviť? Tu je návod na varenie špagiet krok za krokom, vďaka ktorému dosiahneš vždy vynikajúce al dente špagety.

Ingrediencie:

500 gramov špagiet (1 porcia pre jedného človeka je 80-120 gramov)
4 litre vody
1 polievková lyžica soli
2 polievkové lyžice olivového oleja (voliteľné)

Pokyny:

1. Naplň veľký hrniec 4 litrami vody a priveď ju do varu na silnom ohni.

2. Keď voda zovrie, pridaj 1 polievkovú lyžicu soli a miešaj, kým sa nerozpustí.

3. Do hrnca pridaj špagety a uisti sa, že sú úplne ponorené vo vode.

4. Špagety občas premiešaj, aby sa nezlepili.

5. Špagety var 8-10 minút alebo kým nie sú al dente, čo znamená, že sú uvarené, ale stále majú trochu pevnú konzistenciu.

6. Ak chceš otestovať, či sú špagety uvarené, jednoducho vylov jednu kliešťami alebo vidličkou, pofúkaj a neopál sa, a ochutnaj. Ak sú ešte stále príliš tvrdé, pokračuj vo varení ešte minútu alebo dve.

7. Keď sú špagety uvarené, vypni oheň a sceďte ich v cedníku. Špagety neoplachuj, pretože sa tým odstráni škrob, ktorý pomáha omáčke priľnúť k cestovinám.

8. Do scedených špagiet môžeš pridať 2 lyžice olivového oleja a premiešať ich. Zabráni sa tak zlepeniu špagiet pri chladnutí. Ak budú špagety zjedené ešte teplé, olej nie je treba a záleží od tvojej preferencie. Môžeš skúsiť aj kokosový olej alebo maslo, ale pozor, zmení sa chuť špagiet a nemusí sa to hodiť k niektorým jedlám a omáčkam.

A je to! Tvoje dokonale uvarené špagety sú pripravené na podávanie s tvojou obľúbenou omáčkou alebo prílohami. Buon appetito!

Strýko

Strýko ti so všetkým pomôže a poradí. Prináša informácie zo sveta a rád ti pomôže. Poradí ti s nudou, učením, prezradí zaujímavosti a dá ti možnosť zlepšiť svoj život.