Ako uvariť špagety al dente

Špagety sú klasické a všestranné cestoviny, ktoré si môžeš vychutnať na mnoho spôsobov. Či už ich máš radšej s výdatnou mäsovou omáčkou, alebo len s olivovým olejom a parmezánom, nemožno poprieť, že špagety sú obľúbené. Vieš však, ako ich vždy dokonale pripraviť? Určite áno, ale tu je návod na varenie špagiet krok za krokom, vďaka ktorému dosiahneš vždy vynikajúce al dente špagety.

Ingrediencie:

500 gramov špagiet (1 porcia pre jedného človeka je 80-120 gramov)
4 litre vody
1 polievková lyžica soli
2 polievkové lyžice olivového oleja (voliteľné)

Pokyny:

1. Naplň veľký hrniec 4 litrami vody a priveď ju do varu na silnom ohni.

2. Po zovretí vody pridaj 1 polievkovú lyžicu soli a miešaj do rozpustenia.

3. Do hrnca pridaj špagety. Treba ich úplne ponoriť do vody. Ak trčia von, postačí jedna minúta a ponoria sa aj samé.

4. Špagety občas premiešaj, aby sa nezlepili.

5. Špagety var 8-10 minút alebo až do al dente. To znamená, že sú uvarené, ale stále majú trochu pevnú konzistenciu.

6. Ak chceš otestovať uvarenosť špagiet, jednoducho vylov jednu kliešťami alebo vidličkou, pofúkaj a neopál sa, a ochutnaj. Ak sú stále príliš tvrdé, pokračuj vo varení ešte minútu alebo dve.

7. Po uvarení špagiet vypni oheň a sceď ich v cedníku alebo sítku. Špagety neoplachuj, pretože sa tým odstráni škrob, ktorý pomáha omáčke priľnúť k cestovinám.

8. Do scedených špagiet môžeš pridať 2 lyžice olivového oleja a premiešať ich. Zabráni sa tak zlepeniu špagiet pri chladnutí. Ak budú špagety zjedené ešte teplé, olej nie je treba. Záleží najmä od tvojej preferencie. Môžeš skúsiť aj kokosový olej alebo maslo, ale pozor, zmení sa chuť špagiet a nemusí sa to hodiť k niektorým jedlám a omáčkam.

A je to! Teraz máš dokonale uvarené špagety pripravené na podávanie. Pridaj svoju obľúbenú omáčku alebo aj prílohy. Buon appetito!

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.