Ako uvariť quinoa, kvinou

Quinoa je veľmi výživná obilnina. V posledných rokoch získala popularitu vďaka svojim mnohým zdravotným výhodám. Je nielen dobrým zdrojom bielkovín, ale aj bohatá na vlákninu a plná vitamínov a minerálov. Ak s varením quinoy začínaš, môže sa ti zdať trochu náročné, ale s trochou poradenstva ju čoskoro zvládneš uvariť dokonale.

Tu je návod krok za krokom, ako uvariť quinou:

Krok 1: Prepláchni quinou

Pred varením quinoy j musíme dôkladne prepláchnuť. Quinoa má prirodzený povlak nazývaný saponín, ktorý môže spôsobiť jej horkú alebo mydlovú chuť, ak sa neopláchne. Quinou prepláchni na jemnom sitku pod tečúcou vodou počas jednej alebo dvoch minút.

Krok 2: Odmeraj quinou a vodu

Na každú šálku quinoy budeš potrebovať dve šálky vody. Odmeraj quinou a vodu a pridaj ich do hrnca.

Krok 3: Priveď ju do varu

Quinou a vodu priveď do varu na silnom ohni. Keď začne vrieť, zníž teplotu na minimum a hrniec zakry pokrievkou.

Krok 4: Uvar quinou

Quinou nechaj variť približne 15-20 minút, alebo kým sa nevstrebe všetka voda. Hotovú quinou spoznáš vtedy, keď – quinoa priesvitná a okolo vonkajšej strany viditeľný kruh z klíčkov.

Krok 5: Quinoa sa našuchorí

Po uvarení quinoa odstav hrniec z ohňa a nechaj ju niekoľko minút odstáť. Potom quinou popučíme vidličkou a oddelíme zrná.

To je všetko! Quinoa je teraz pripravená na podávanie. Je to univerzálna obilnina, ktorú môžeš použiť do rôznych jedál, napríklad do šalátov, miešaných jedál a dokonca aj ako raňajkovú kašu. Vďaka tomuto jednoduchému spôsobu varenia si môžeš vychutnať mnohé zdravotné výhody quinoy a zároveň si spestriť jedlá.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.