Ako správne pripraviť stôl na jedlo

Správne prestretý stôl pri jedle umocňuje zážitok z jedla a prejavuje úctu k hosťom. Nižšie uvádzame kroky na elegantné a funkčné usporiadanie stola spolu s užitočnými radami a prirovnaním, ktoré vám tento proces priblíži.

Výber správneho riadu

Taniere

Začnite tanierom, ktorý je ústredným prvkom každého prestierania. Umiestnite ho do stredu prestierania, asi 2 cm od okraja stola. Ak podávate šalát, umiestnite šalátový tanier na vrch taniera na večeru.

Príbor

Príbory rozmiestnite okolo taniera v poradí, v akom sa používajú, od vonkajšej strany dovnútra. Vidličky sú naľavo, vidlička na šalát je vonku a vidlička na večeru vedľa taniera. Nože a lyžice sú vpravo, pričom nôž je umiestnený vedľa taniera, čepeľou dovnútra a polievková lyžica je vonku. Ak bude nasledovať dezert, umiestnite dezertnú lyžičku alebo vidličku vodorovne nad tanier.

Skleničky

Skleničky by mali byť umiestnené nad nožmi vpravo. Začnite pohárom na vodu, ktorý je najbližšie k hosťovi, a potom umiestnite poháre na víno napravo alebo mierne za pohár na vodu, v závislosti od toho, aké druhy vína plánujete podávať.

Rozloženie obrúskov a doplnkov

Servítky

Servítky úhľadne zložte alebo ich zrolujte pomocou krúžkov na servítky. Umiestnite ich naľavo od vidličiek alebo na stred taniera.

Prídavky

Ak podávate chlieb, pridajte malý tanier na chlieb do ľavej hornej časti súpravy vidličiek. Na tanier na chlieb umiestnite vodorovne nôž na maslo.

Analógia na zapamätanie

O prestieraní stola premýšľajte ako o kreslení mapy. Každý predmet má svoje špecifické miesto, kde je najužitočnejší, rovnako ako každý orientačný bod na mape ukazuje, kam máte ísť. Taniere sú centrom mesta, príbory sú cestami, ktoré vedú dovnútra, a poháre sú značkami, ktoré ukazujú na rôzne ciele, napríklad na vodu alebo víno. Všetko je rozmiestnené tak, aby sa každý mohol ľahko orientovať pri jedle.

Pomocou týchto jednoduchých krokov môžete pripraviť stôl, ktorý je krásny a praktický zároveň, čím zabezpečíte, že vaše jedlo bude prebiehať rovnako hladko ako dobre naplánovaná cesta.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.