Napadlo ti niekedy, prečo ťa komáre tak obľubujú a prečo si ako magnet na komáre? Tajomstvo spočíva v ich vysoko vyvinutom čuchu, ktorý je kľúčový najmä pre samičky komárov. Samičky komárov sa pri svojom reprodukčnom cykle vo veľkej miere spoliehajú na získavanie „životnej šťavy“ z iných tvorov. Aj keď ich primárnu stravu tvoria vtáky a dobytok, malá podskupina sa živí aj ľuďmi a ich krvou.
Na vyhľadávanie svojich obetí používajú komáre čuchové receptory umiestnené na tykadlách, čeľustných pyskoch a chobote. Tieto receptory reagujú na odlišné pachy a samičky ich majú zo zjavných dôvodov podstatne viac ako samci.
Majú komáre zrak?
Aj keď komáre nemajú zrak podobný ľudskému, dokážu rozpoznať telesné teplo, oxid uhličitý z dychu a špecifické zlúčeniny v pote. Gustatórne receptory, ktoré sa nachádzajú najmä v hornej čeľusti, zachytávajú oxid uhličitý v ľudskom výdychu. Ich zložené oči, citlivé na svetlo, pomáhajú pri navigácii počas letu k cieľu. Keď sa priblížia, zisťujú pach a teplo vyžarujúce z hostiteľa.
Pokiaľ ide o človeka, náš pot obsahuje silné organické zlúčeniny, ako napríklad 4-metylfenol. Samičky komárov identifikujú potenciálne obete, pretože ich čuchové receptory sú citlivé na amoniak, ketóny, sulfidy a iné prvky vznikajúce v pote. Ľudský pot sa však od človeka k človeku líši. Táto rozdielnosť vysvetľuje, prečo niektorých jedincov zriedkavo uštipnú – ich pot môže obsahovať maskovacie látky, ktoré zakrývajú detekciu prvkov, ktoré komáre priťahujú. Naopak, iní sa stávajú ľahkým terčom kvôli vysokej koncentrácii týchto prvkov v pote.
Ako komárov odpudíme
Na odpudzovanie komárov môžeme využiť ich citlivé receptory prostredníctvom „odpudzovania“. Prírodné látky, ako je eukalyptový olej, alebo syntetické zlúčeniny, ako je N,N-dietyl-meta-toluamid, známy aj ako DEET, môžu tieto receptory „zaseknúť“, čím sa pre komáre stane náročné nás nájsť alebo sa na nás pohodlne nakŕmiť.
Prípadne môžeme použiť látky, ktoré stimulujú receptory komárov, nastavením pascí. Komáre budú priťahovať neživé predmety udržiavané pri teplote ľudského tela v prítomnosti oxidu uhličitého. Táto metóda „priťahovania“ sa ukazuje ako rovnako účinná.
Nechutná zaujímavosť o komároch
Tu je ďalšia zaujímavosť: Komárie spermie môžu cítiť zápach! Biológovia z Vanderbiltovej univerzity zistili, že spermie komárov obsahujú odorantové receptory (OR), špecializované chemické senzory. Tieto receptory, identické s receptormi, ktoré sa nachádzajú v tykadlách, zvyšujú rýchlosť ich pohybu a pomáhajú pri detekcii koristi.