Akné môže byť frustrujúce a nepríjemné ochorenie kože, ktoré postihuje ľudí všetkých vekových kategórií. Vzniká, keď sa vlasové folikuly upchajú olejom a odumretými kožnými bunkami, čo vedie k vzniku pupienkov, čiernych a bielych bodiek a vyrážok. Ak bojuješ s akné, existujú kroky, ktoré ti pomôžu zbaviť sa ho a aj predísť budúcim výskytom.

Udržuj si čistú pleť

Čisti si tvár dvakrát denne jemným čistiacim prostriedkom, čím odstrániš nečistoty, olej a make-up, ktorý môže upchávať póry.

Pravidelne peelinguj

Raz alebo aj dvakrát týždenne použi jemný peeling na odstránenie odumretých kožných buniek a uvoľnenie pórov.

Nedotýkaj sa tváre

Dotýkanie sa tváre môže spôsobiť prenos baktérií a oleja z rúk na pleť, čo môže prispieť k vzniku vyrážok. Počas dňa chytáš kľučky, predmety, mobily, a iné veci plné baktérií a vírusov. Dotýkanie tváre alebo napr. hryzanie nechtov je najnebezpečnejšia aktivita v súvislosti s akné a ochorením.

Vyhni sa škrabaniu pokožky

Škrabanie akné môže spôsobiť jeho rozšírenie a viesť k tvorbe dlhodobejších jaziev.

...

Používaj nekomedogénne produkty

Hľadaj produkty na starostlivosť o pleť a make-up, označené ako nekomedogénne, čo znamená, že neupchávajú póry.

Používaj lokálne a topické ošetrenia

Voľnopredajné topické prípravky s obsahom benzoylperoxidu, kyseliny salicylovej alebo retinoidov môžu pomôcť znížiť výskyt akné tým, že uvoľnia póry a zmiernia zápal.

Zváž lieky na predpis

Ak je tvoje akné závažné alebo pretrvávajúce, poraď sa so svojím lekárom alebo dermatológom o liekoch na predpis. Často sa predpisujú perorálne antibiotiká, lokálne antibiotiká alebo antikoncepčné tabletky, vždy podľa potreby.

Dodržiavaj zdravú stravu

Strava bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky môže pomôcť znížiť zápal a podporiť zdravú pokožku.

Manažuj stres

Stres môže prispieť k akné tým, že zvyšuje produkciu oleja v pokožke. Venuj sa aktivitám znižujúcim stres, ako je cvičenie, meditácia alebo joga.

Zbaviť sa akné si vyžaduje kombináciu udržiavania čistoty pleti, vyhýbania sa dotykom tváre alebo škrabaniu pleti, používania nekomedogénnych produktov, používania lokálnej liečby, v prípade potreby zváženia liekov na predpis, udržiavania zdravej stravy a zvládania stresu. Zaradením týchto tipov do každodennej rutiny môžeš zlepšiť zdravie a vzhľad svojej pokožky a znížiť aj nový výskyt akné.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.