Ako sa upokojiť, najlepšie spôsoby

Život môže byť stresujúci a je dôležité mať stratégie, ako sa upokojiť, keď sa cítiš úzkostlivo alebo preťažene. Či už ide o hlboké dýchanie, prechádzku alebo rozhovor s niekým, existuje mnoho spôsobov, ako sa v stresovej situácii upokojiť.

Hlboké dýchanie na upokojenie

Jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov upokojenia je hlboké dýchanie. Keď pociťuješ úzkosť, tvoje dýchanie môže byť plytké a zrýchlené. Pomalým, hlbokým dýchaním môžeš spomaliť srdcovú frekvenciu a uvoľniť svaly. Skús sa na 4 sekundy nadýchnuť, na 4 sekundy zadržať dych a na 4 sekundy vydýchnuť. Tento postup opakuj niekoľkokrát, kým nepocítiš, že sa tvoje telo uvoľňuje.

Cvičenie a fyzická aktivita

Ďalším skvelým spôsobom, ako sa upokojiť, je trochu si zacvičiť. Prechádzka alebo beh ti pomôžu vyčistiť myseľ a uvoľniť napätie. Cvičenie tiež uvoľňuje endorfíny. Prirodzené chemické látky v tele, ktoré pomáhajú znižovať stres a úzkosť.

Ak sa cítiš preťažený, môže byť užitočné porozprávať sa s niekým, komu dôveruješ. Či už je to priateľ, člen rodiny alebo terapeut, rozhovor s niekým o tom, čo ťa trápi, ti môže pomôcť získať nadhľad a cítiť podporu. Ak sa necítiš pohodlne hovoriť s niekým, koho poznáš, sú k dispozícii aj linky dôvery a online zdroje, kde sa môžeš porozprávať s vyškolenými odborníkmi.

...

K ďalším stratégiám na upokojenie patrí mindfulness meditácia všímavosti, používanie aromaterapie, teplý kúpeľ alebo relaxačný koníček, ako je čítanie alebo kreslenie. Experimentuj s rôznymi technikami, ak chceš zistiť, čo ti najviac vyhovuje.

Nezabudni, že je v poriadku dať si prestávku, keď sa cítiš v strese. Starostlivosť o duševné zdravie – rovnako dôležitá ako starostlivosť o fyzické zdravie. Praktizovaním starostlivosti o seba a podnikaním krokov na upokojenie sa, keď sa cítiš pod tlakom, môžeš zlepšiť svoju celkovú pohodu a žiť šťastnejší a zdravší život.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.