Ako pripraviť vajíčka na tvrdo

Vajíčka na tvrdo sú všestranným a výživným občerstvením, ktoré si môžete vychutnať samostatne alebo použiť ako hlavnú prísadu do rôznych jedál. Či už si chcete pripraviť vaječný šalát, vajíčka alebo si jednoducho dopriať občerstvenie bohaté na bielkoviny, naučiť sa pripraviť dokonale uvarené vajcia natvrdo je cenná kuchynská zručnosť. V tomto sprievodcovi vás krok za krokom prevedieme procesom varenia vajec, aby ste dosiahli pevný, úplne uvarený žĺtok a jemný bielok.

Vyberte čerstvé vajcia

Začnite výberom čerstvých vajec zo spoľahlivého zdroja. Čerstvé vajcia majú pevnejšiu štruktúru a po uvarení sa ľahšie lúpajú. Skontrolujte dátum spotreby na škatuli, aby ste sa uistili o ich čerstvosti. Ak môžete, vyberte radšej vajcia staré niekoľko dní ako úplne nové. Staršie vajcia sa väčšinou ľahšie olupujúsa olupovať.

Vajíčka vložte do hrnca

Vezmite si stredne veľký hrniec a vajcia rozložte do jednej vrstvy na dno. Vyhnite sa preplneniu vajec, pretože to zabezpečí rovnomerné varenie.

Pridajte vodu! Vajíčka chcete mať ponorené

Do hrnca nalejte toľko vody, aby vajcia boli pokryté a nad nimi bol asi centimeter vody. Dostatok vody umožňuje správnu cirkuláciu tepla a pomáha zabrániť praskaniu vajec počas varenia.

...

Uvaríme vodu

Postavte hrniec na sporák na vysokú teplotu a priveďte vodu do varu. Spozorujete, že sa rýchlo tvoria bubliny.

Znížte teplotu a varte vajíčka na tvrdo

Keď voda dosiahne úplný bod varu, znížte teplotu na stredne nízku. Vodu nechajte mierne vrieť približne 9 až 12 minút, v závislosti od požadovaného stupňa prepečenia žĺtka.

Nastavte časovač

Ak chcete dosiahnuť úplne uvarený žĺtok s mierne mäkkým stredom, varte vajcia približne 9 minút. Ak uprednostňujete úplne pevný žĺtok, predĺžte čas varenia na 12 minút. Čas upravte podľa svojich preferencií.

Pripravte si ľadový kúpeľ

Kým sa vajcia varia, pripravte si ľadový kúpeľ tak, že naplníte misku studenou vodou a kockami ľadu. Ľadový kúpeľ zastaví proces varenia a pomôže vajciam rýchlo vychladnúť.

Vychlaďte, olúpte a vychutnajte si

Hneď ako sa časovač vypne, pomocou dierkovanej lyžice presuňte vajcia z hrnca do ľadového kúpeľa. Vajíčka nechajte v ľadovom kúpeli odstáť aspoň 5 minút.

Po vychladnutí jemne poklepte každým vajíčkom o tvrdý povrch, aby sa na škrupine vytvorili praskliny. Začnite lúpať od širšieho konca, kde sa nachádza vzduchová kapsa, pretože sa tak ľahšie lúpe. Škrupiny by sa mali hladko odlepiť a odhaliť dokonale uvarené vajce na tvrdo vo vnútri.

Teraz máte chutné vajcia uvarené natvrdo. Vychutnajte si ich ako výživné občerstvenie, doplnok šalátov bohatý na bielkoviny alebo hlavnú zložku rôznych kulinárskych výtvorov.

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.