Ako ovplyvní patogén organizmus, ak nedošlo k imunitnej reakcii?

Vždy je dobré mať na pamäti, že imunita je obrovské množstvo súbežných komplexných procesov, ktoré sú väčšinou až na niekoľko kľúčových komponentov nesúrodé.

HIV napríklad napáda T-Helperove bunky, ktoré z väčšej časti koordinujú lokálnu imunitnú reakciu do širšej, systémovo riadenej reakcie. Keď sú T-Helperove bunky vyčerpané, funkčne nemáme systémový, adaptívny imunitný systém. To je veľmi, veľmi zlé.

Hoci lokálna imunita môže sama o sebe zmariť patogény, môže to trvať pomerne dlho a v skutočnosti nerobí nič pre kontrolu šírenia patogénu v tele. Môžeme teda očakávať veľa príležitostí na príchod virulentnejšieho patogénu, výstižne nazvaného oportúnne patogény.

Bežné prechladnutie by mohlo spôsobiť človeku s nedostatočnou imunitou určité problémy s deštrukciou tkanív a možno aj trochu zápalu pľúc, keď však dôjde k týmto prelomeniam našich bariér (prvej línie obrany). Niečo ako stafylokok si môže nájsť medzeru, ktorá aj pri plne funkčnom imunitnom systéme predstavuje vážnu infekciu.

To je dôvod, prečo môže byť zápal pľúc pre väčšinu starších ľudí život ohrozujúci, jednoducho nemajú imunitnú reakciu potrebnú na boj proti ťažším patogénom.

Ale čo keby sa vírus prechladnutia replikoval večne a vy by ste nejako udržali bakteriálne a plesňové infekcie na uzde? Replikovali by sa bunky dovtedy, kým by sme sa nepremenili na vírus?

Nie, zomriete, keď vám začnú zlyhávať hlavné orgány. Pri chrípke vám zlyhajú pľúca, pretože vírus zničí ich povrch a cievy.

Ako ďalší dobrý príklad si môžete vziať aj ebolu, pretože je dosť virulentná a infikuje väčšinu buniek. V tomto prípade je smrť spôsobená rozsiahlym zlyhaním orgánov a krvácaním, pretože ničí vaše cievy.

Keď sa vírus dostatočne rozmnoží, v závislosti od toho, ktoré konkrétne bunky infikuje, môže ohroziť vaše kritické telesné funkcie a vy funkčne zomriete, pretože váš mozog je zbavený kyslíka. Zvyšok vašich buniek bude fungovať v rôznej miere, až kým neprestane dostávať energiu, kyslík a vodu, a potom tiež zomrie.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.