Ako funguje Revolut – je to dobrá alternatíva banky?

Revolut je finančno-technologická spoločnosť (fintech), ktorá ponúka celý rad digitálnych bankových služieb prostredníctvom mobilnej aplikácie. Spoločnosť Revolut, ktorú v roku 2015 založili Nikolaj Storonsky a Vlad Yatsenko, začala s víziou vybudovať globálnu finančnú superaplikáciu, ktorá ľuďom na celom svete uľahčí, urýchli a sprístupní bankovníctvo. Tu je zjednodušený prehľad toho, ako Revolut funguje:

Nastavenie a správa účtu

 • Mobilná aplikácia: Používatelia začínajú stiahnutím aplikácie Revolut do svojho smartfónu. Aplikácia slúži ako centrálne centrum na správu ich financií vrátane nastavenia účtu.
 • Overenie: Na otvorenie účtu musia používatelia poskytnúť osobné údaje a overiť svoju totožnosť. Tento proces zvyčajne zahŕňa nahratie identifikačných dokladov a môže zahŕňať aj krok rozpoznania tváre.
 • Typy účtov: Revolut ponúka rôzne typy účtov vrátane osobných, podnikateľských a prémiových účtov. Každý z nich má rôzne funkcie a výhody prispôsobené rôznym potrebám.

Základné funkcie

 • Účty vo viacerých menách: Jednou z výrazných funkcií Revolut je možnosť držať a vymieňať v aplikácii viacero mien. To je užitočné najmä pre cestovateľov alebo tých, ktorí uskutočňujú transakcie v rôznych menách.
 • Prevod peňazí: Používatelia môžu posielať peniaze na domácom aj medzinárodnom trhu s nízkymi poplatkami. Revolut používa na konverziu mien reálny výmenný kurz, čo často vedie k lepším kurzom v porovnaní s tradičnými bankami.
 • Nástroje na míňanie a zostavovanie rozpočtu: Aplikácia poskytuje podrobnú analýzu výdavkov a umožňuje používateľom nastaviť rozpočet, kategorizovať výdavky a sledovať svoje finančné návyky v priebehu času.
 • Debetná karta: Revolut ponúka fyzickú debetnú kartu prepojenú s účtom používateľa. Túto kartu možno používať na celom svete, pričom môžete využívať výhodné výmenné kurzy Revolut. Používatelia môžu získať aj virtuálne karty na nakupovanie online.

Ďalšie služby

 • Výmena kryptomien: Používatelia môžu nakupovať, držať a predávať kryptomeny priamo prostredníctvom aplikácie. Revolut zjednodušuje proces investovania do kryptomien, hoci tak robí tým, že funguje ako správca.
 • Sporiace trezory: Revolut ponúka funkciu sporenia s názvom „Trezory“, ktorá používateľom umožňuje zaokrúhľovať voľné drobné z transakcií a ukladať ich alebo investovať do kryptomien.
 • Pojistné produkty: Prostredníctvom partnerstva s poisťovňami ponúka Revolut cestovné poistenie a poistenie zariadení priamo z aplikácie.
 • Obchodovanie s akciami: Používatelia sa môžu zapojiť aj do obchodovania s akciami, pričom do určitého limitu môžu nakupovať a predávať akcie spoločností bez poplatkov.

Bezpečnosť a dodržiavanie predpisov

 • Súlad s právnymi predpismi: Spoločnosť Revolut pôsobí v súlade s miestnymi predpismi a získala rôzne bankové a finančné licencie v rôznych regiónoch. To zahŕňa úsilie o zabránenie praniu špinavých peňazí a zaistenie bezpečnosti finančných prostriedkov používateľov.
 • Bezpečnostné funkcie: Aplikácia obsahuje niekoľko bezpečnostných funkcií, ako je možnosť zmrazenia/odmrazenia debetnej karty, nastavenie limitov výdavkov a používanie zabezpečenia založeného na polohe.

Rozširovanie a rast

Revolut od svojho vzniku rýchlo rozšíril svoje služby a používateľskú základňu, neustále pridáva nové funkcie a vstupuje na nové trhy. Jej rast odráža dopyt po flexibilnejších, technologicky orientovaných finančných službách, ktoré uspokojujú potreby globalizovanej spoločnosti.

Revolut funguje tak, že ponúka komplexný balík finančných služieb prostredníctvom používateľsky prívetivej mobilnej aplikácie s cieľom sprístupniť a zefektívniť bankovníctvo a správu financií pre svojich používateľov na celom svete.

Riziká

V minulosti bol problém, že Revolut niektorým užívateľom zablokoval účet a všetky finančné prostriedky. Následne mohlo trvať týždne a mesiace, kým sa užívatelia dostali ku svojim peniazom. Najčastejšie išlo o „podozrivé“ vysoké čiastky prevodov alebo o nadmerne veľký počet prevodov a transakcií. V súčasnosti je to oveľa vzácnejšie, ale stále treba myslieť na to, aby človek nemal všetky peniaze v jednej aplikácií.

Odkaz na oficiálny web Revolut.

Revolut je možné používať aj v programe zadarmo. (S poplatkami za konkrétne bankové / obchodné operácie, ale bez poplatku za registráciu alebo vedenie účtu. Platené programy majú rôzne výhody.)

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.