Ako dostať olejové škvrny z oblečenia: 20 inovatívnych metód

Všetci sme to zažili – vychutnávali sme si chutné jedlo alebo sme pracovali na projekte, len aby sme zistili, že sa na naše obľúbené oblečenie dostala zákerná olejová škvrna. Tradičné metódy, ako je natieranie mydlom na riad alebo hodenie do práčky, nie vždy stačia, najmä v prípade odolných alebo usadených škvŕn. Ale nebojte sa! Preskúmala som všetky kúty sveta čistenia a experimentovala s niektorými menej známymi, inovatívnymi technikami, aby som vám priniesla dokonalý návod na odstránenie olejových škvŕn z oblečenia. Poďme sa do toho ponoriť:

WD-40: Áno, čítate správne. Ten istý výrobok, ktorý zastavuje vŕzganie a premazáva prevodovky, môže byť aj prípravkom na olejové škvrny. Pred praním nastriekajte trochu na škvrnu. Pomôže odstrániť olej z tkaniny. Len sa uistite, že ste to najprv vyskúšali na malej, nenápadnej ploche.

Krieda: Biela krieda je prekvapivo účinná pri pohlcovaní oleja. Pred praním škvrnu potrite kriedou. Kriedový prášok pomôže absorbovať olej a uľahčí jeho vypranie.

Detský púder alebo kukuričný škrob: Obe látky výborne absorbujú olej. Na škvrnu naneste veľké množstvo prášku, nechajte ho pôsobiť cez noc a potom ho kefou odstráňte. Potom vyperte ako zvyčajne. Je obzvlášť účinný na hodváb a jemné tkaniny.

Gél z aloe vera: Pred praním odevu ošetrite škvrnu gélom z aloe vera, rovnako ako by ste použili odstraňovač škvŕn pred praním. Je šetrný k tkaninám a môže pomôcť rozložiť olej.

Sóda bikarbóna a ocot: Z jedlej sódy a trochy vody pripravte pastu, naneste ju na škvrnu a nechajte pôsobiť niekoľko hodín alebo cez noc. Po odstránení sódy bikarbóny naneste pred praním na škvrnu biely ocot. Táto kombinácia je skvelá na odolnejšie škvrny.

Šampón na vlasy: Šampóny určené na odstránenie oleja z vlasov môžu odstrániť olej aj z oblečenia. Naneste ho priamo na škvrnu, jemne votrite a pred praním opláchnite. Na polyesterových a syntetických tkaninách robí zázraky.

Žehlička a papierové utierky: Pod a nad znečistené miesto položte papierovú utierku a jemne vyžehlite cez vrchnú papierovú utierku. Teplo pomôže preniesť olej na papierový uterák. Pokračujte v prechádzaní na čisté miesta uteráka, kým sa olej už neabsorbuje.

Slnečné svetlo: Po ošetrení škvrny zvolenou metódou nechajte predmet vyschnúť na slnku. Niekedy môže teplo a svetlo pomôcť škvrnu ešte viac rozložiť a vyblednúť.

Citrón a sóda bikarbóna: Na dosiahnutie prírodného riešenia so sviežou vôňou posypte škvrnu jedlou sódou a potom pridajte niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Pred praním ju nechajte hodinu pôsobiť. Je to skvelé na svetlé oblečenie a dodá mu sviežu vôňu.

Prostriedok na umývanie riadu: Použite tekutý prostriedok do umývačky riadu, ktorý je určený na odstraňovanie mastnoty z riadu. Naneste ho na škvrnu a pred umývaním ho nechajte chvíľu pôsobiť. Je obzvlášť účinný na bavlnu a bielizeň.

Glycerín: Toto je menej známy trik, ktorý dokáže zázraky na odolné škvrny. Pôsobí ako rozpúšťadlo oleja a pomáha ho odstrániť z tkaniny. Glycerín naneste priamo na škvrnu, nechajte ho pôsobiť hodinu a potom ho pred praním opláchnite teplou vodou.

Coca-Cola: Verte tomu alebo nie, ale kyslé vlastnosti Coca-Coly môžu pomôcť rozložiť olejové škvrny. Namočte zašpinené miesto do koly na niekoľko hodín a potom oblečenie vyperte v bežnom cykle. Tento postup je obzvlášť účinný v prípade odolných škvŕn na pracovnom oblečení alebo džínsoch.

Talkový prášok: Podobne ako detský púder a kukuričný škrob, aj talkový prášok môže absorbovať olej z tkanín. Zakryte škvrnu mastencom a nechajte ju pôsobiť cez noc. Na druhý deň prášok odstráňte a vyperte ako zvyčajne.

Rozpúšťadlo na chemické čistenie: Ak je tkanina určená len na chemické čistenie, môžete škvrnu vopred ošetriť použitím rozpúšťadla na chemické čistenie predtým, ako ju odnesiete do čistiarne. Na dosiahnutie najlepších výsledkov postupujte podľa pokynov na obale rozpúšťadla.

Alkohol na trenie: V prípade syntetických tkanín môže byť alkohol účinný pri rozbíjaní oleja. Alkohol naneste na škvrnu pomocou vatovej tyčinky a potom jemne rozotrite. Pred praním opláchnite studenou vodou.

Krém na holenie: Pena na holenie, najmä tá, ktorá je určená na tvrdé fúzy, môže pomôcť odstrániť olejové škvrny. Naneste ho na tkaninu, nechajte pôsobiť 30 minút a potom vyperte teplou vodou. Funguje dobre na rôzne tkaniny.

Tekuté mydlo na riad a zubná kefka: Na jemné tkaniny naneste na škvrnu niekoľko kvapiek tekutého mydla na riad a jemne ho zapracujte starou zubnou kefkou. Pred opláchnutím a praním nechajte niekoľko minút pôsobiť.

Biely chlieb: Možno to znie prekvapivo, ale biely chlieb sa dá použiť na vymazanie olejovej škvrny. Vezmite kúsok chleba a odstráňte kôrku. Mäkkým stredom jemne potrite škvrnu. Chlieb absorbuje olej. Táto metóda je najlepšia na veľmi čerstvé škvrny a jemné tkaniny, kde by iné metódy mohli byť príliš drsné.

Amoniak: Zriedený čpavok je účinný na odolné škvrny na pevných tkaninách. Zmiešajte jeden diel čpavku s piatimi dielmi vody a aplikujte ho na zafarbené miesto. Pred praním dôkladne opláchnite. Amoniak vždy používajte v dobre vetranom priestore a nikdy ho nemiešajte s bielidlom.

Eukalyptový olej: Eukalyptový olej je známy svojimi vlastnosťami odstraňovania mastnoty a možno ho použiť priamo na olejové škvrny. Nechajte ho niekoľko minút pôsobiť a potom ho vyperte bežným spôsobom. Je obzvlášť vhodný na odstraňovanie škvŕn od make-upu alebo telového oleja z golierov a manžiet.

Každá z týchto metód bola úspešne použitá na odstránenie olejových škvŕn, ale pri výbere postupu je dôležité zvážiť typ tkaniny a vek škvrny. Vždy najprv vykonajte bodový test na nenápadnom mieste, aby ste sa uistili, že metóda nepoškodí tkaninu. Veľa šťastia!

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.