49 nápadov – naj aktivity na leto a letné prázdniny

Leto. Počas celého roka si toto obdobie idealizujeme ako obdobie oddychu, kedy sa môžeme obliekať, ako sa nám páči, a užívať si čas s priateľmi. Najmä pre tých, ktorí majú letné prázdniny, predstavuje leto pravdepodobne najdlhší úsek voľného časuv živote. Tento oddych si určite zaslúžiš, ale keď máš k dispozícii toľko času, úprimne ti želám, aby si na leto spomínal nielen s pocitom radosti, ale aj s hrdosťou na nejaký úspech alebo novo nadobudnutú schopnosť. Vitaj pri 50 nápadoch, ako si môžeš užiť leto a mať ho aj produktívne.

Budeme sa venovať širokej škále aktivít od získavania nových zručností, účasti na dobrovoľníckej práci, získavania pracovných skúseností, zarábania peňazí, zamerania sa na sebarozvoj až po užívanie si oddychu. Mojím cieľom pre teba je nájsť aspoň jednu myšlienku, ktorá s tebou bude hlboko rezonovať. Ak sa ti to podarí, zapíš si to, a dúfam, že to pre teba bude mať veľkú hodnotu. Tak sa do toho ponorme.

1. Zváž učenie sa nového jazyka čisto pre zábavu. Aktuálne sa učím španielčinu cez Duolingo s jednoduchým cieľom získať pôvab Španielov . Predstav si to množstvo konverzácií, do ktorých sa môžeš zapojiť, keď si rozšíriš svoje jazykové portfólio.

2. Pustiť sa do fotografovania. Investuj trochu úsilia do vylepšenia svojho Instagramu alebo VSCO feedu. Usporiadaj minifotografovanie. To je niečo, čo som začal robiť so svojimi kamarátmi. Plánovali sme tieto fotenia, vyhľadávali sme super miesta v meste a urobili sme si z toho celý spoločný deň.

...

3. Vyskúšaj si tvorbu obsahu. Všetci máme jedinečné perspektívy, z ktorých môže svet ťažiť. Založ si kanál na YouTube alebo účet na TikTok. Buď inovatívny. Aký obsah ti vo svete chýba, a chceš takého vidieť viac?

4. Ponor sa do politiky. Pridaj sa k miestnej organizácii veci, ktorá vzbudzuje tvoj záujem. Zúčastňuj sa na videohovoroch, stretávaj sa s ďalšími ľuďmi rovnako zapálenými pre vec a možno podnietiš nejakú pozitívnu zmenu vo svete.

5. Experimentuj s novým športom. Vyzývam ťa vybočiť z normálu. Vyskúšaj aktivitu, ktorú si nikdy predtým neskúšal, napríklad windsurfing alebo ultimate frisbee. Na tímových športoch je niečo elektrizujúce. Priateľský súťaživý duch je skvelý spôsob, ako stráviť čas a zároveň vystúpiť zo svojej komfortnej zóny.

6. Zdokonaľ si svoje schopnosti verejného vystupovania. Je to celoživotná zručnosť. Začni pred zrkladlom a potom popros jedného kamaráta, aby ťa sledoval, počúval a dal ti spätnú väzbu. Postupne si pridávaj divákov a nikto ťa nezastaví.

7. Zapoj sa do varenia. Najmä pre tínedžerov sa ukazuje, že je to jedna z najpraktickejších zručností, ktoré možno získať. Po nástupe na vysokú školu sa voľný čas výrazne skráti, takže na kulinárske experimentovanie a učenie sa nových jedál ti zostane málo priestoru. Ak už zvládaš varenie, si v hre na dospelého človeka o krok vpred.

8. Odporúčam dopriať si niečo kreatívne.

Ako 10. odporúčanie, zváž sledovanie dokumentárnych filmov na tvoju zvolenú tému a 11, ponor sa do kníh na rovnakú tému. Máme to šťastie, že žijeme v dobe, keď je množstvo informácií len na jedno kliknutie od nás.

Ďalším odporúčaním, číslo 12, je dozvedieť sa viac o histórii svojej rodiny, svojich predkov alebo o histórii svojho rodného mesta. Leto poskytuje vynikajúcu príležitosť ponoriť sa do aspektov tvojej osobnej identity. Investuj čas do pochopenia faktorov, ktoré z teba vyformovali osobu, ktorou si dnes.

13 Sprav prieskum vysokých alebo stredných škôl, ktoré by môžeš mať záujem navštevovať. Ak prejdeme k projektom, často je motivujúcejšie zamerať sa na konkrétny projekt než na všeobecný cieľ, ako je zlepšenie písanie alebo učenie sa kódovania v jazyku HTML. Prácou na dokončení projektu prirodzene získaš a zdokonalíš potrebné zručnosti.

Napríklad 14. návrh je napísať knihu poézie. Tento projekt nepochybne zlepší tvoje schopnosti tvorivého písania a môže ťa dokonca priviesť k experimentovaniu s obálkami alebo ilustráciami.

Podobne pod číslom 15. napíš román, aby si si zdokonalil svoje schopnosti písania beletrie a rozprávania príbehov. Číslo 16, vytvor hudobný album. 17, nauč sa kódovať vytvorením videohry alebo jednoduchej webovej stránky.

Číslo 18, zváž založenie malého podnikania alebo vedľajšej činnosti. Aké zručnosti máš, ktoré by sa dali speňažiť? Ak ťa napríklad baví farbenie šatiek, dalo by sa to premeniť na ziskový biznis? Získaš tak praktické skúsenosti v oblastiach, ako je účtovníctvo, vývoj produktu, plánovanie, predaj, marketing.

19 Vytvor zin alebo online časopis zameraný na konkrétnu tému. To môže byť obzvlášť prínosné, ak sa zaujímaš o oblasti, ako je žurnalistika, PR alebo komunikácia.

20. Naplánuj protest alebo akékoľvek podujatie veľkého rozsahu.

21. Prerob si spálňu alebo izbu, čo ti pomôže naučiť sa niečo o interiérovom dizajne a môžeš si spríjemniť prostredie, v ktorom tráviš veľa času.

22. Založ si kanál na YouTube. Pomôže ti to získať zručnosti v oblasti strihu videí, tvorby miniatúr a pochopenia sociálnych médií z podnikateľského hľadiska.

23. Zváž záhradkárčenie ako svoj projekt. V procese starostlivosti o záhradu sa naučíš niečo o záhradníctve, biológii rastlín a záhradníckych technikách.

24. Ak prejdeme k téme cestovania, ľudia sa ma často pýtajú na moje rozsiahle cesty. Väčšina mojich zážitkov pramení z toho, že som vyhľadával príležitosti na ekonomické cestovanie, vystrkoval som sa zo svojej komfortnej zóny, aj keď to bolo skľučujúce. To výrazne zvýšilo môj komfort pri cestovaní a hlboko posunulo môj pohľad na svet.

25. Odporúčam ti preskúmať Workaway, ak hľadáš ekonomicky výhodný spôsob cestovania. Táto fantastická platforma ti umožní pracovať určitý počet hodín denne výmenou za ubytovanie a často aj stravu zadarmo. Ocitnete sa medzi kolegami batohármi z celého sveta, ktorí sa zapájajú do rôznych úloh od včelárstva po starostlivosť o deti, poľnohospodárstvo, stavebné projekty alebo administratívne práce. Je to skvelá príležitosť ponoriť sa do miestnej kultúry, pretože budeš bývať s miestnymi obyvateľmi.

26. Nápad zahŕňa využitie tvojej osobnej siete. Som presvedčený, že určite poznáš niekoho, kto sa zdržiava v zahraničí. Oslovením takýchto kontaktov môžeš potenciálne zorganizovať návštevu a pobyt u nich s minimálnymi nákladmi. Vyžadovalo by si to vystúpenie z tvojej komfortnej zóny, ale stojí to za to.

27. Couchsurfing, platforma, kde ľudia zverejňujú voľné priestory vo svojich domovoch pre batohárov, aby sa mohli ubytovať. Vo všeobecnosti je to bezpečné, hoci je vždy rozumné zachovať opatrnosť.

28. Skús nájsť letný tábor, ktorého sa môžeš zúčastniť.

...

29. Ak máš na to vek, môžeš nájsť letný tábor, v ktorom môžeš robiť animátora, resp. dozor. Niekam pôjdeš, spoznáš nových ľudí a priučíš sa veľa veciam. Rozvíjať vodcovské schopnosti, keďže budeš zodpovedný za skupinu detí.

30. nápad je vstúpiť do European Solidarity Corps, čo je vynikajúca a cenovo dostupná možnosť cestovania. Tento program možno využiť počas svojho gap year na dobrovoľnícky projekt, ktorý môže byť úplne zadarmo.

Ak prejdeme k práci a dobrovoľníctvu, 31. návrhom je získať pracovné skúsenosti v oblasti, ktorá ťa zaujíma. Napríklad, záujem o veterinu – stráviť letné dni prácou v stajniach, chovných staniciach a záchranných staniciach pre zvieratá. Prípadne preskúmať aj potenciálny záujem o „kancelárske“ práce, prípadne práce z domu z počítača. Využi leto na experimentovanie s možnými budúcimi kariérami.

32. Odporúčanie je tieňovať a opreťa sa o ľudí v tvojom živote, ktorí robia zaujímavé práce. Spýtaj sa, či môžeš stráviť deň pozorovaním ich práce a môžeš zistiť, či ťa to oslovuje.

33. je dobrovoľnícka práca v miestnej charite. Môžeš tak ľahko spoznať nielen nových ľudí, ale aj získať cenné pracovné skúsenosti vrátane narábania s peniazmi. Táto možnosť je vhodná najmä vtedy, ak ešte nie si v produktívnom veku, ale chceš získať skúsenosti, ktoré by ti neskôr mohli pomôcť získať prácu.

34. Zohnať si brigádu alebo čiastočný úväzok a zarobiť si nejaké peniaze.

35. bez ohľadu na to, či si v súčasnosti hľadáš zamestnanie, vrelo odporúčam vytvoriť si životopis. Získať zručnosť vytvoriť presvedčivý životopis teraz bude prospešné, keď budeš neskôr vstúpovať na trh práce, pretože už budeš mať dokument, v ktorom budú podrobne uvedené tvoje doterajšie skúsenosti, zručnosti a záujmy.

36. návrh zahŕňa naučenie sa, ako si vytvoriť rozpočet, najmä ak teraz zarábaš peniaze z práce na čiastočný úväzok alebo brigády. Preskúmaj svoje výdavky, zváž svoje potenciálne nákupy a osvoj si zručnosť rozumne rozdeliť svoje finančné prostriedky.

Ak prejdeme k sebarozvoju, oblasti, ktorá je mi blízka, 37. návrh znie: počas leta si denne píš denník. Ak máš čas, nauč sa zaznamenávať svoje myšlienky a zážitky prostredníctvom denníka. Je to neuveriteľne cenný nástroj na uvedomenie si a osobnú reflexiu.

38. nápad je prečítať si päť kníh o sebarozvojí alebo spiritualite. Žáner selfhelp považujem za skvelý začiatok, keď máš záujem o introspekciu a osobný rozvoj. Je inšpiratívny a môže ťa motivovať k tomu, aby si vo svojom živote začal konať. Návrhy na napríklad stoicistické knihy nájdeš tu.

39. Návrhom je každodenná meditácia. Nedokážem vynachváliť, ako veľmi táto prax zmenila môj život, najmä pri zvládaní úzkosti a stresu. Meditácia umožňuje neutrálnejší pohľad na myšlienky, emócie a aj externé veci a vnemi.

40. Začni cvičiť jogu, a to z podobných dôvodov ako meditácia.

41. Zváž terapiu, ak máš problémy s duševným zdravím. Jedným z najprínosnejších, najodvážnejších a najobdivuhodnejších krokov, ktoré môžeš urobiť, je vyhľadať terapiu. Napriek stigme je terapia jednoducho nástrojom na sebapoznanie a sebazdokonaľovanie.

Ide o to, aby si 42. vykročil zo svojej komfortnej zóny spôsobom, ktorý je pre teba osobný. Ak napríklad nevieš plávať, zváž, či sa toto leto neskúsiš naučiť plávať.

43. Odporúčanie je hĺbkovo upratať svoj dom a zbaviť sa svojho majetku a hlavne blbostí. Táto činnosť môže výrazne podporiť tvoju duševnú čistotu.

44. Identifikuj svoje základné hodnoty. Toto poučné cvičenie ti môže pomôcť riadiť rozhodnutia, ktoré budeš robiť po zvyšok života. Napríklad som si uvedomil, že mojou najvyššou prioritou je duševné a fyzické zdravie. Preto vždy, keď som na pokraji vyhorenia, viem, že musím uprednostniť svoju pohodu pred ďalšími úlohami.

45. Návrh zahŕňa plánovanie hrubého náčrtu pre tvoj života. Zamysli sa nad svojimi záujmami, predstav si smer, ktorým chceš, aby sa tvoj život uberal, a potom sformuluj tabuľu vízií alebo plán.

Nakoniec sa dostávame k poslednej časti – odpočinku. Produktivitu si často spájame s hmatateľnými výsledkami, ale ak máš za sebou náročný rok, jedným z najproduktívnejších spôsobov, ako využiť svoj čas, je odpočinúť si, omladnúť a vytvoriť si priestor na doplnenie tvorivej energie. Nenúť sa do toho.

46. Investuj do hojdacej siete. Predstav si, aké upokojujúce by bolo toto leto ležať v hojdacej sieti v parku; to je atmosféra, o ktorú sa usilujem aj ja.

47. Veľa spi a podobne 48. naprav už konečne svoj spánkový režim. Pokús sa vytvoriť si rutinu, nie preto, že musíš, ale preto, že ti prospieva a zvyšuje ti energiu. Vezmi si dovlenku, oddýchni si a objav potešenie.

A napokon 50. užívaj si čas strávený so svojimi blízkymi. Vychutnaj si jednoduché čaro toho, že si s ľuďmi, ktorých ľúbiš, a máš na nich čas. Zostaň v prítomnom okamihu a som presvedčený, že jesennú, pracovnú a školskú sezónu začneš s pocitom, že ťa leto skutočne oživilo a teraz môžeš ísť naplno ďalej.

Ďakujem za prečítanie a dúfam, že aspoň jeden z týchto tipov s tebou zarezonoval a inšpiroval ťa k produktívnejšiemu letu. Nad čím sa chceš na konci leta zamyslieť a byť hrdí, že sa ti podarilo dokázať?

...

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.