Základné techniky prvej pomoci, ktoré by mal poznať každý

Tak ako by mal každý vedieť vymeniť pneumatiku, aj základná prvá pomoc je základnou zručnosťou, ktorá môže v núdzových situáciách výrazne pomôcť.

Tu sa dozviete, ako s istotou zvládnuť bežné situácie.

Ošetrenie rezných rán a škrabancov

Očistite ranu. Opláchnite ranu pod tečúcou vodou, aby ste odstránili všetky nečistoty. Okolo rany použite mydlo, ale nie priamo do rany.

Zastavte krvácanie. Jemne pritlačte čistou handričkou alebo sterilným obväzom na niekoľko minút, kým sa krvácanie nezastaví.

Ochráňte miesto. Ranu zakryte sterilným obväzom alebo čistou tkaninou, aby sa do nej nedostali baktérie a udržala sa vlhkosť, čím sa urýchli proces hojenia.

Vykonávanie KPR (kardiopulmonálnej resuscitácie)

Kontrola reakcií. Jemne poklepte na osobu a zakričte. Ak nereaguje a osoba nedýcha normálne, okamžite zavolajte záchrannú službu.

Položte ruky. Položte pätu jednej ruky na stred hrudníka a druhú ruku na vrch. Prepleťte prsty a ruky držte rovno.

Vykonávajte stláčanie hrudníka. Stláčajte silno a rýchlo, pričom medzi stláčaniami nechajte hrudník úplne stúpnuť. Snažte sa o rýchlosť 100 až 120 stlačení za minútu (približne v rytme piesne „Stayin‘ Alive“ od skupiny Bee Gees).

Poskytnite záchranné vdychy. Ak ste vycvičení, zakloňte hlavu dozadu, zdvihnite bradu a po 30 stlačeniach poskytnite 2 vdychy tak, že stlačíte nos a zakryjete ústa postihnutého svojimi, pričom dbajte na to, aby každý vdych trval približne jednu sekundu.

Riešenie popálenín

Ochlaďte popáleninu. Podržte popálené miesto pod studenou (nie studenou) tečúcou vodou alebo priložte chladnú vlhkú handru, kým bolesť nepominie.

Pokryte popáleninu. Použite sterilný nelepivý obväz alebo čistú tkaninu. Nepoužívajte krémy, masti ani ľad, pretože môžu spôsobiť ďalšie poškodenie.

Liečte bolesť. Podajte voľnopredajné lieky proti bolesti, ako je ibuprofén alebo paracetamol, ktoré pomôžu zvládnuť bolesť a zmierniť zápal.

Tieto základné techniky prvej pomoci predstavujú základ pre zvládnutie bežných poranení a núdzových situácií. Precvičovanie týchto zručností môže byť rovnako dôležité ako znalosť plávania; ide o to, aby ste zostali v bezpečí a vedeli pomôcť iným v núdzi.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.