Tipy pre lepší spánok

Dobrý spánok je ako dobíjanie batérií vášho tela; je nevyhnutný pre optimálny výkon nasledujúci deň.

Tu je niekoľko praktických tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť kvalitu spánku.

Vytvorte si spálňu, ktorá navodzuje spánok

Udržujte spálňu tmavú a tichú. Používajte zatemňovacie závesy a zvážte použitie prístrojov na odstránenie bieleho šumu, aby ste prehlušili rušivé zvuky.

Dbajte na to, aby bola vaša spálňa chladná. Udržiavajte v nej teplotu okolo 18 – 22 stupňov Celzia (64 – 72 stupňov Fahrenheita). Chladnejšie prostredie zvyčajne podporuje lepší spánok.

Investujte do dobrého matraca a vankúšov. Zabezpečte si pohodlné spanie. Podporný matrac a vankúše môžu znamenať významný rozdiel.

Vytvorte si relaxačný režim pred spánkom

Pred spaním sa upokojte. Poslednú hodinu pred spaním venujte upokojujúcim činnostiam, ako je čítanie knihy, počúvanie jemnej hudby alebo cvičenie relaxačných cvičení.

Vyhnite sa obrazovkám. Aspoň hodinu pred spaním vypnite elektronické zariadenia. Modré svetlo vyžarované obrazovkami môže narušiť váš prirodzený spánkový cyklus.

Vyskúšajte relaxačné techniky. Techniky ako hlboké dýchanie, meditácia alebo jemná joga vám pomôžu upokojiť myseľ a pripraviť telo na spánok.

Udržujte si zdravé spánkové návyky

Držte sa rozvrhu. Choďte spať a vstávajte každý deň v rovnakom čase, dokonca aj cez víkendy. Dôslednosť posilňuje cyklus spánku a bdenia vášho tela.

Dbajte na svoj jedálniček. Vyhnite sa ťažkým alebo veľkým jedlám v priebehu niekoľkých hodín pred spaním. Večer tiež obmedzte príjem kofeínu a alkoholu.

Pravidelné cvičenie. Pravidelná fyzická aktivita vám pomôže rýchlejšie zaspať a užiť si hlbší spánok – necvičte však príliš blízko času spánku.

Dodržiavaním týchto tipov môžete zlepšiť svoje spánkové prostredie a návyky, čo povedie k lepšej kvalite spánku. Tak ako dobre udržiavané vozidlo jazdí bez problémov, aj telo dobre pripravené na spánok dosahuje lepšie výsledky v každodennom živote.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.