Prečo sa nám vo vode vráskavia prsty?

Všimli ste si niekedy, ako sa vám po dlhšom pobyte vo vani alebo v bazéne vráskavujú prsty? Tento zaujímavý jav sa stáva každému a je za ním niekoľko zaujímavých dôvodov. Poďme preskúmať, prečo sa nám vo vode krčia prsty.

Prečo sa nám vo vode krčia prsty?

Keď sa na chvíľu namočíte do vody, vaše prsty na rukách a nohách sa začnú vráskať v dôsledku prirodzenej reakcie vášho tela. K vrásneniu dochádza preto, lebo vonkajšia vrstva pokožky, známa ako rohová vrstva, absorbuje vodu a napučiava. Keď sa táto vrstva zväčšuje, spôsobuje vrásky na pokožke, najmä na prstoch na rukách a nohách, kde je pokožka hrubšia a tuhšia.

Vývojová výhoda

Je zaujímavé, že toto vrásnenie môže mať evolučnú výhodu. Niektorí vedci sa domnievajú, že vráskavé prsty umožňujú lepšiu priľnavosť na mokrom alebo klzkom povrchu. Keď naši predkovia potrebovali zbierať potravu z potokov alebo sa pohybovať vo vlhkom prostredí, vráskavé prsty im mohli pomôcť bezpečnejšie sa držať predmetov. Táto adaptácia im mohla poskytnúť výhodu pri prežití.

Nervová reakcia

V tomto procese zohráva úlohu aj náš nervový systém. Keď je naša pokožka dlhší čas vystavená vode, nervy vysielajú signály, ktoré spôsobujú stiahnutie ciev. Toto zúženie zmenšuje objem pokožky, čo vedie k tvorbe vrások. Túto reakciu riadi autonómny nervový systém, ktorý riadi mimovoľné telesné funkcie.

Podobné účinky pri rôznych stavoch

Podobné účinky na tvorbu vrások môžete zaznamenať nielen pri vode, ale aj pri iných stavoch, ktoré spôsobujú opuch pokožky. Napríklad dlhodobé vystavenie vlhkosti alebo dlhodobé nosenie tesných rukavíc môže na vašej pokožke vytvoriť dočasné vrásky. To dokazuje, aká citlivá je naša pokožka na zmeny hydratácie a tlaku.

Dočasné a neškodné

Dobrou správou je, že tieto vrásky sú dočasné a neškodné. Keď sa osušíte a vaša pokožka sa vráti do normálneho stavu, vrásky zmiznú. Je to preto, lebo rohová vrstva uvoľňuje absorbovanú vodu a štruktúra pokožky sa vracia do normálu.

Záver

Na záver možno povedať, že naše prsty sa vo vode vráskavia v dôsledku absorpcie vody vonkajšou vrstvou pokožky, čo je reakcia potenciálne spojená s evolučnými výhodami pri uchopovaní mokrých povrchov. Zapojenie nášho nervového systému do tohto procesu poukazuje na zložitosť reakcií nášho tela na zmeny prostredia. Takže keď nabudúce uvidíte svoje zvráskavené prsty po dlhom kúpeli, pamätajte, že je to len spôsob adaptácie vášho tela a je to úplne normálne.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.