Prečo niektorí ľudia hovoria zo spánku?

Hovorenie počas spánku alebo somniloquy je bežný jav, ktorý zažíva mnoho ľudí. Môže byť prekvapujúce alebo zábavné počuť niekoho rozprávať zo spánku. Prečo však niektorí ľudia hovoria zo spánku? Poďme preskúmať dôvody tohto nočného správania a čo môže znamenať.

Fázy spánku

Spánok sa skladá z niekoľkých štádií vrátane ľahkého spánku, hlbokého spánku a spánku REM (rýchle pohyby očí). Spánkové rozprávanie sa môže vyskytnúť počas ktorejkoľvek z týchto fáz, ale najčastejšie sa vyskytuje počas ľahkého spánku a spánku REM. Počas spánku REM je mozog vysoko aktívny a dochádza k snívaniu. Táto aktivita môže niekedy viesť k vokalizácii.

Príčiny hovorenia v spánku

Spánkové rozprávanie môže spôsobovať niekoľko faktorov. Bežnými spúšťačmi sú stres a úzkosť. Keď sú ľudia v strese, ich mozog zostáva aktívny aj počas spánku, čo môže viesť k rozprávaniu. Nedostatok spánku tiež zvyšuje pravdepodobnosť spánkového rozprávania, pretože mozog sa snaží spracovať informácie a emócie.

Genetické faktory

Spánkové rozprávanie sa často vyskytuje v rodinách, čo naznačuje genetickú zložku. Ak vaši rodičia alebo súrodenci rozprávajú zo spánku, môže byť pravdepodobnosť, že budete rozprávať aj vy. Táto dedičná vlastnosť poukazuje na to, že niektorí ľudia môžu byť viac náchylní na hovorenie počas spánku vzhľadom na svoju genetickú výbavu.

Lieky a látky

Niektoré lieky a látky môžu mať vplyv na rozprávanie počas spánku. Napríklad užívanie sedatív, antidepresív alebo konzumácia alkoholu môže narušiť normálny spánkový režim a zvýšiť pravdepodobnosť spánkového hovorenia. Tieto látky môžu ovplyvniť činnosť mozgu počas spánku, čo vedie k vokalizácii.

Je hovorenie počas spánku škodlivé?

Hovorenie počas spánku je zvyčajne neškodné. Ľudia si väčšinou neuvedomujú, že ho robia, a na druhý deň si ho nepamätajú. V niektorých prípadoch však môže byť hovorenie počas spánku príznakom základnej spánkovej poruchy, ako je spánkové apnoe alebo nočné mory. Ak je hovorenie počas spánku časté a rušivé, možno by stálo za to prediskutovať to so zdravotníckym pracovníkom.

Prečo niektorí ľudia hovoria zo spánku?

Na záver možno povedať, že ľudia rozprávajú v spánku z rôznych dôvodov vrátane fáz spánku, stresu, genetických faktorov a vplyvu liekov alebo látok. Hoci je to vo všeobecnosti neškodné, pretrvávajúce alebo rušivé rozprávanie v spánku si môže vyžadovať ďalšie vyšetrenie. Pochopenie dôvodov, prečo k rozprávaniu počas spánku dochádza, vám môže pomôcť lepšie ho zvládnuť a zabezpečiť kvalitný nočný odpočinok. Takže keď nabudúce budete počuť niekoho rozprávať zo spánku, budete mať lepšiu predstavu o tom, prečo sa to deje.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.