Prečo musíme používať opaľovací krém?

Používanie opaľovacieho krému je dôležitou súčasťou starostlivosti o našu pokožku, najmä keď trávime čas vonku. Opaľovací krém nás chráni pred škodlivými účinkami ultrafialového (UV) žiarenia, ktoré môže spôsobiť poškodenie pokožky, predčasné starnutie a dokonca aj rakovinu kože. Poďme sa ponoriť do dôvodov, prečo je používanie opaľovacieho krému také dôležité pre naše zdravie a pohodu.

Prečo musíme používať opaľovací krém?

Opaľovací krém slúži ako štít proti slnečnému UV žiareniu, ktoré sa vyskytuje v dvoch typoch: UVA a UVB. UVA lúče prenikajú hlboko do pokožky a prispievajú k jej starnutiu a tvorbe vrások. UVB lúče spôsobujú spálenie pokožky. Oba typy môžu poškodiť DNA pokožky a časom viesť k rakovine kože. Používaním opaľovacieho krému chránime pokožku pred týmito škodlivými účinkami.

Predchádzanie spáleniu od slnka

Jednou z bezprostredných výhod používania opaľovacieho krému je prevencia spálenia. K úpalu dochádza, keď je vaša pokožka príliš vystavená UVB žiareniu. Spôsobuje začervenanie, bolesť a niekedy aj pľuzgiere. Dobrý opaľovací krém s vysokým ochranným faktorom SPF (Sun Protection Factor) môže pomôcť blokovať tieto lúče a zabrániť spáleniu. Nanášanie opaľovacieho krému vo veľkom množstve a jeho opakované nanášanie každé dve hodiny, najmä po plávaní alebo potení, zabezpečuje nepretržitú ochranu.

Zníženie rizika rakoviny kože

Rakovina kože je jedným z najčastejších typov rakoviny a vystavenie UV žiareniu je významným rizikovým faktorom. Pravidelné používanie opaľovacieho krému môže znížiť riziko vzniku rakoviny kože vrátane melanómu, ktorý je najnebezpečnejšou formou. Ochranou pokožky pred UV žiarením znižujete pravdepodobnosť vzniku tohto závažného zdravotného problému.

Spomalenie starnutia pokožky

Vystavenie pokožky slnečnému žiareniu urýchľuje proces starnutia pokožky, čo vedie k vzniku vrások, jemných liniek a stareckých škvŕn. Najmä UVA lúče rozkladajú kolagén a elastín v pokožke, čo spôsobuje stratu jej pevnosti a pružnosti. Denné používanie opaľovacieho krému pomáha zachovať mladistvý vzhľad pokožky tým, že blokuje tieto účinky starnutia.

Ochrana pred hyperpigmentáciou

Hyperpigmentácia alebo tmavé škvrny na pokožke môžu byť dôsledkom slnečného žiarenia. UV žiarenie vyvoláva zvýšenú produkciu melanínu, čo môže spôsobiť nerovnomerný tón pleti a tmavé škvrny. Opaľovací krém pomáha predchádzať týmto škvrnám tým, že chráni pokožku pred škodlivými slnečnými lúčmi. U tých, ktorí už majú hyperpigmentáciu, môže opaľovací krém zabrániť jej zhoršovaniu.

Záver

Používanie opaľovacieho krému je nevyhnutné na udržanie zdravej pokožky a prevenciu celého radu problémov súvisiacich so slnkom. Opaľovací krém ponúka množstvo výhod – od ochrany pred spálením a zníženia rizika rakoviny kože až po spomalenie procesu starnutia a prevenciu hyperpigmentácie. Zvyknite si používať opaľovací krém každý deň bez ohľadu na počasie a užite si pokoj, ktorý vám prináša vedomie, že vaša pokožka je dobre chránená.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.