Jednoduché spôsoby, ako zaradiť do stravy viac ovocia a zeleniny

Zaradiť do svojho jedálnička viac ovocia a zeleniny môže byť jednoduché a príjemné. Pridanie rôznych čerstvých plodín do jedál nielen zvyšuje výživovú hodnotu, ale dodáva im aj chuť a farbu. Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako zaradiť viac ovocia a zeleniny do svojho každodenného jedálnička.

Začnite deň ovocím

Pridajte do raňajok

Zahrnutie ovocia do raňajok je skvelý spôsob, ako začať deň. Pridanie bobuľovitého ovocia do cereálií alebo jogurtu, nakrájanie banánu do ovsenej kaše alebo rozmixovanie smoothie s ovocím, ako je mango, špenát a jablká, predstavuje chutný a výživný začiatok.

Vyrobte si čerstvú šťavu

Ďalším jednoduchým spôsobom, ako si zabezpečiť ranný príjem ovocia a zeleniny, je príprava čerstvej šťavy z pomarančov, mrkvy a jabĺk. Čerstvo vylisovaná šťava je plná vitamínov a minerálov a môže byť osviežujúcim začiatkom dňa.

Občerstvujte sa zeleninou a ovocím

Majte ich poruke

Ak budete mať ovocie a zeleninu po ruke na občerstvenie, ľahšie si vyberiete zdravé možnosti. Ak máte v chladničke pripravené mrkvové tyčinky, plátky uhoriek alebo plátky jabĺk, môžete si pohodlne pripraviť rýchle a výživné občerstvenie.

Pripravte si dipy

Príprava zdravých dipov, ako je humus alebo jogurtové dresingy, podporuje zeleninové občerstvenie. Spojenie dipov so surovou zeleninou, ako sú papriky, cherry paradajky a brokolica, spríjemňuje občerstvenie.

Obohaťte svoje jedlá

Pridajte do hlavných jedál

Pridávanie zeleniny do hlavných jedál zvyšuje výživovú hodnotu. Začlenenie zeleniny, ako je špenát, paprika a huby, do omáčok na cestoviny, zapekaných jedál alebo vyprážaných jedál dodá zelenine chuť a živiny.

Doplňte si pizzu

Ak si na pizzu pridáte rôzne druhy zeleniny, napríklad paradajky, cibuľu, olivy a cukety, bude pizza zdravšia. Môžete pridať aj nejaké ovocie, napríklad ananás, aby ste si ju osladili.

Zapracujte do polievok a dusených pokrmov

Pripravujte polievky bohaté na zeleninu

Príprava polievok a dusených pokrmov s rôznymi druhmi zeleniny je jednoduchý spôsob, ako zvýšiť ich príjem. Použitím ingrediencií, ako je mrkva, zeler, zemiaky a paradajky, vytvoríte výdatné a výživné jedlo.

Rozmixujte do hladkých polievok

Rozmixovanie zeleniny do hladkých polievok môže byť chutné a sýte. Krémové polievky z rozmixovaného karfiolu, maslovej tekvice alebo hrášku predstavujú upokojujúci spôsob, ako jesť viac zeleniny.

Experimentujte so šalátmi

Vytvárajte farebné šaláty

Vytváranie farebných šalátov so zmesou zelene, ovocia a zeleniny zvyšuje atraktivitu jedál. Pridaním prísad, ako sú špenát, jahody, vlašské orechy a syr feta, vytvoríte chutný a výživný šalát.

Vyskúšajte rôzne dresingy

Skúšanie rôznych dresingov a polev môže šaláty urobiť zaujímavejšími. Experimentovanie s dresingami z olivového oleja, citrónovej šťavy alebo balzamikového octu a pridávanie posýpok, ako sú semienka alebo orechy, zlepšuje chuť a štruktúru šalátov.

Používajte ovocie v dezertoch

Pečte s ovocím

Použitie ovocia v dezertoch môže byť zdravé a chutné. Pečenie jabĺk s posypanou škoricou alebo príprava ovocného šalátu s rôznymi bobuľovými plodmi a kopčekom jogurtu sú jednoduché spôsoby, ako si vychutnať sladké a zdravé pochúťky.

Zmrazte si chladivé pochúťky

Zmrazenie ovocia, ako je hrozno, bobule alebo plátky banánov, je osviežujúcou pochúťkou. Toto mrazené ovocie si môžete vychutnať samostatne alebo ho rozmixovať do smoothies a pripraviť si tak chladné a výživné občerstvenie.

Zaradenie väčšieho množstva ovocia a zeleniny do svojho jedálnička zahŕňa začatie dňa s ovocím, občerstvenie zeleninou, obohatenie jedál, pridanie ovocia do polievok a dusených pokrmov, experimentovanie so šalátmi a použitie ovocia v dezertoch. Tieto jednoduché tipy vám pomôžu vychutnať si vyváženejšiu a výživnejšiu stravu.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.