Jednoduché spôsoby, ako praktizovať všímavosť pri jedle

Cvičenie všímavosti pri jedle je skvelý spôsob, ako zlepšiť svoj zážitok z jedla, zlepšiť trávenie a podporiť zdravší vzťah k jedlu. Ak budete venovať pozornosť prítomnému okamihu a svojim zmyslovým zážitkom, môžete si jedlo spríjemniť a urobiť ho výživnejším.

Jedzte pomaly

neponáhľajte sa

Pomalé jedenie vám umožní naplno si vychutnať každé sústo. Odkladanie vidličky medzi jednotlivými sústami a dôkladné prežúvanie pomáha vychutnať si chute a textúry jedla. Tento postup tiež pomáha lepšiemu tráveniu a zabraňuje prejedaniu.

Sústreďte sa na zážitok

Venovať pozornosť samotnému jedlu je veľmi dôležité. Všímajte si chuť, vôňu a textúru každého sústa. Zameraním sa na tieto vnemy si môžete lepšie uvedomiť svoje stravovacie návyky a vyberať si zdravšie jedlá.

Minimalizujte rozptýlenie

Vypnite obrazovky

Minimalizácia rozptyľovania, napríklad vypnutie televízora alebo odloženie telefónu, pomáha byť počas jedla plne prítomný. Umožní vám to sústrediť sa na jedlo a samotný akt jedenia, vďaka čomu sa stane vedomejším.

Vytvorte si pokojné prostredie

Vytvorenie pokojného a príjemného prostredia pri jedle posilňuje uvedomelosť. Pekné prestretie stola, používanie obľúbeného riadu a pustenie tichej hudby môže spríjemniť a uvoľniť jedenie.

Venujte pozornosť hladu a sýtosti

Počúvajte svoje telo

Je dôležité venovať pozornosť signálom hladu a plnosti, ktoré dáva vaše telo. Jesť, keď ste skutočne hladní, a prestať, keď ste nasýtení, nie prejedení, pomáha udržiavať zdravú rovnováhu a zabraňuje prejedaniu.

Kontrolujte sa sami so sebou

Ak si počas jedla nájdete chvíľu na kontrolu seba samého, môže to byť užitočné. Ak sa sami seba opýtate, či ste ešte hladní, alebo či nejete len zo zvyku alebo z nudy, podporíte tým uvedomelé stravovanie a lepšie rozhodovanie.

Vážte si svoje jedlo

cvičte si vďačnosť

Praktizovanie vďačnosti za jedlo môže urobiť jedlo zmysluplnejším. Ak si nájdete chvíľu a oceníte úsilie, ktoré ste vynaložili na prípravu jedla, a ľudí, ktorí sa podieľali na tom, aby sa jedlo dostalo na váš stôl, podporíte tým hlbší vzťah k jedlu.

Vychutnajte si každé sústo

Vychutnávanie každého sústa zahŕňa plnú prítomnosť a vychutnávanie chuti, štruktúry a vône jedla. Tento postup nielen spríjemňuje jedlo, ale pomáha aj rozpoznať, kedy ste sýti.

Dôkladne žujte

Rozložte si jedlo

Dôkladné žutie účinnejšie rozkladá potravu, čím napomáha tráveniu. Čas venovaný správnemu prežúvaniu každého sústa vám tiež umožní plne ochutnať jedlo a zabráni prejedaniu, pretože vášmu telu poskytne čas na signalizáciu plnosti.

Užívajte si tento proces

Ak si vychutnáte proces jedenia tým, že sa sústredíte na každé sústo a pomaly ho prežúvate, jedlo vás viac uspokojí. Tento postup všímavosti vám pomôže byť prítomný a oceniť jedlo, ktoré jete.

Praktizovanie všímavosti pri jedle možno ľahko dosiahnuť pomalým jedením, minimalizovaním rozptyľovania, venovaním pozornosti hladu a plnosti, oceňovaním jedla a dôkladným prežúvaním. Tieto jednoduché postupy môžu zmeniť vaše jedlá na príjemnejšie a výživnejšie zážitky.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.