Jednoduché domáce lieky na bežné ochorenia

Nájsť úľavu od bežných ochorení nemusí vždy vyžadovať návštevu lekárne. Existuje mnoho jednoduchých domácich prostriedkov, ktoré môžu pomôcť zmierniť príznaky a zlepšiť váš pocit pomocou predmetov, ktoré už pravdepodobne máte doma.

Úľava od bolesti hrdla

Med a citrón

Zmes medu a citróna v teplej vode môže zmierniť bolesť hrdla. Med má prirodzené antibakteriálne vlastnosti, zatiaľ čo citrón poskytuje vitamín C a pomáha znižovať hlieny. Pitie tejto teplej zmesi počas celého dňa môže priniesť úľavu.

Kloktanie slanou vodou

Kloktanie teplej slanej vody niekoľkokrát denne môže znížiť zápal hrdla a zničiť baktérie. Zmiešaním pol čajovej lyžičky soli v pohári teplej vody a niekoľkosekundovým kloktaním môžete zmierniť nepríjemné pocity.

Liečba bolesti hlavy

Mätový olej

Nanesenie mätového oleja na spánky a jemné masírovanie môže pomôcť zmierniť bolesti hlavy spôsobené napätím. Mentol v mätovom oleji má chladivý účinok, ktorý zlepšuje prietok krvi a znižuje bolesť.

Zostaňte hydratovaní

Dehydratácia je častou príčinou bolestí hlavy. Pitie veľkého množstva vody počas celého dňa, pričom cieľom je vypiť približne 2 litre, môže pomôcť predchádzať bolestiam hlavy a zmierniť ich.

Úľava pri trávení

Zázvorový čaj

Popíjanie zázvorového čaju môže zmierniť tráviace ťažkosti a nevoľnosť. Varenie niekoľkých plátkov čerstvého zázvoru vo vode po dobu 10 minút a jeho pitie v teple pomáha zmierniť žalúdočné ťažkosti.

Roztok sódy bikarbóny

Čajová lyžička jedlej sódy v pohári vody môže neutralizovať žalúdočné kyseliny a zmierniť tráviace ťažkosti. Pomalé pitie tejto zmesi môže poskytnúť rýchlu úľavu od pálenia záhy a refluxu kyseliny.

Príznaky prechladnutia

Inhalácia pary

Vdychovanie pary z misky s horúcou vodou môže pomôcť odstrániť upchatie nosa. Pridaním niekoľkých kvapiek eukalyptového oleja sa účinok zvýši. Prikrytie hlavy uterákom a vdychovanie pary počas 5 až 10 minút môže uľahčiť dýchanie.

Kuracia polievka

Miska teplej kuracej polievky môže pomôcť zmierniť príznaky prechladnutia. Para pomáha vyčistiť nosové priechody, zatiaľ čo živiny dodávajú energiu a pomáhajú pri zotavovaní. Popíjanie polievky počas celého dňa vás hydratuje a vyživuje.

Bolesť svalov

Kúpeľ v epsomskej soli

Namáčanie v teplom kúpeli s epsomskou soľou môže zmierniť bolesti svalov a napätie. Pridanie približne 300 gramov epsomskej soli do kúpeľa a namáčanie počas 20 minút pomáha uvoľniť svaly a znížiť bolesť.

Studený a horúci obklad

Striedanie studených a horúcich obkladov môže znížiť zápal svalov a zlepšiť prietok krvi. Priloženie studeného obkladu na 15 minút a následne horúceho obkladu na 15 minút môže zmierniť bolesť a podporiť hojenie.

Úľava pri popáleninách od slnka

Aloe Vera

Nanesenie gélu z aloe vera na pokožku spálenú od slnka môže oblasť upokojiť a ochladiť. Aloe vera má protizápalové vlastnosti, ktoré pomáhajú znížiť začervenanie a bolesť. Najúčinnejšie je použitie čerstvého gélu z aloe vera priamo z rastliny.

Chladivý obklad

Priloženie chladnej, vlhkej tkaniny na spálenú pokožku môže priniesť okamžitú úľavu. Udržiavanie chladnej látky namočením do studenej vody a jej priložením na postihnuté miesto na 10 až 15 minút pomáha znížiť teplo a nepríjemné pocity.

Medzi jednoduché domáce prostriedky na bežné ochorenia patrí používanie medu a citróna pri bolestiach v krku, mätového oleja pri bolestiach hlavy, zázvorového čaju pri tráviacich ťažkostiach, inhalácie pary pri prechladnutí, kúpele s epsomskou soľou pri bolestiach svalov a aloe vera pri popáleninách od slnka. Tieto prírodné riešenia môžu priniesť úľavu a pohodlie s použitím ingrediencií, ktoré už pravdepodobne máte doma.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.