Ako si správne čistiť zuby a používať zubnú niť?

Správne čistenie zubov kefkou a zubnou niťou je nevyhnutné na udržiavanie dobrej ústnej hygieny a predchádzanie zubným problémom, ako sú zubný kaz a ochorenia ďasien. Správne vykonávanie týchto úkonov pomáha udržiavať vaše zuby a ďasná zdravé. Tu je niekoľko tipov, ako si správne čistiť zuby a používať dentálnu niť.

Čistenie zubov

Používajte zubnú kefku s mäkkými štetinami a zubnú pastu s fluoridom. Zubnú kefku umiestnite pod uhlom 45 stupňov k ďasnám. Jemne pohybujte kefkou tam a späť krátkymi (širokými) ťahmi. Dbajte na to, aby ste si vyčistili všetky plochy zubov – vonkajšie, vnútorné aj žuvacie. Čisteniu zubov venujte aspoň dve minúty a nezabudnite si vyčistiť jazyk, aby ste odstránili baktérie a osviežili dych. Po vyčistení si vypláchnite ústa vodou.

Čistenie zubov zubnou niťou

Vezmite si asi 45 centimetrov dentálnej nite a väčšinu z nej omotajte okolo jedného z prostredných prstov. Zvyšnú niť omotajte okolo toho istého prsta na opačnej ruke. Zubnú niť držte pevne medzi palcami a ukazovákmi. Jemným pílovitým pohybom jemne vložte niť medzi zuby. Zahnite niť do tvaru písmena C na strane každého zuba a zasuňte ju pod líniu ďasien. Pohybujte niťou hore a dole, aby ste odstránili zubný povlak a čiastočky potravy. Na každý zub použite čistú časť nite.

Frekvencia a technika

Zuby si čistite aspoň dvakrát denne – ráno a pred spaním. Zubnú niť používajte aspoň raz denne, najlepšie pred spaním, aby ste odstránili čiastočky potravy a zubný povlak, ku ktorým sa zubná kefka nedostane. Pravidelné čistenie zubov kefkou a zubnou niťou pomáha udržiavať zdravie ústnej dutiny a predchádzať zubným problémom.

Výber správnych výrobkov

Vyberte si zubnú kefku s mäkkými štetinami, aby ste si nepoškodili ďasná a sklovinu. Zubnú kefku vymieňajte každé tri až štyri mesiace alebo skôr, ak sú štetiny rozstrapkané. Používajte fluoridovú zubnú pastu na posilnenie zubov a prevenciu zubného kazu. Zubné nite sa vyrábajú v rôznych typoch, napríklad voskované, nevoskované a páskové; vyberte si takú, ktorá je pre vás pohodlná.

Dodržiavaním týchto tipov si môžete správne čistiť zuby a používať zubnú niť, čím si zabezpečíte lepšie zdravie ústnej dutiny. Pravidelné a správne čistenie zubov kefkou a dentálnou niťou udržiava vaše zuby a ďasná zdravé, pomáha vám udržať si žiarivý úsmev a predchádzať zubným problémom.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.