Ako prišiť gombík – najlepší návod

Poďme si povedať niečo o prišívaní gombíka. Môže sa to zdať zložité, ale v skutočnosti to tak nie je. Predstavte si to ako malý, uspokojivý projekt. Poďme si ho rozobrať krok za krokom.

Zhromaždite si zásoby

Najprv potrebujete správne nástroje. Vezmite si ihlu, niť, nožnice a gombík. Uistite sa, že niť zodpovedá vašej látke. Je to ako výber správnej farby na stenu. Chcete, aby s ňou ladila.

Navlečte ihlu

Teraz si pripravíme ihlu. Ustrihnite si kúsok nite dlhý asi 50 centimetrov. Prevlečte ho cez očko ihly. Ak sa niť stále šmýka, skúste jej koniec navlhčiť. Je to ako navliekať šnúrku do topánok cez malú dierku. Keď je už prevlečená, zaviažte na konci nite uzol.

Umiestnite gombík

Umiestnite gombík na miesto, kam má ísť. Uistite sa, že je zarovnaný s gombíkovou dierkou. Predstavte si to ako umiestnenie dielika skladačky. Musí zapadnúť presne tak, ako má. Gombík držte na mieste prstami.

Začnite šiť

Zatlačte ihlu nahor cez zadnú stranu látky. Prestrčte ju cez jednu z dierok gombíka. Potom ju zatlačte späť nadol cez otvor oproti tomu, ktorý ste práve použili. Niť napnite, ale nie príliš pevne. Je to ako sťahovanie šnúrok do topánok. Chcete, aby boli pevne, ale nie príliš napnuté.

Opakujte stehy

Pokračujte hore a dole cez otvory. Urobte to asi štyrikrát alebo päťkrát. Tým sa gombík dobre zaistí. Je to ako balenie darčeka. Chcete sa uistiť, že je bezpečný, aby sa nerozopol.

Vytvorenie stopky (voliteľné)

V prípade hrubších látok vytvorte stopku. Stopka je malá medzera medzi gombíkom a látkou. Pod gombík zasuňte špáradlo alebo špendlík. Prešite ho. Gombík tak získa priestor na pohyb. Je to ako pridanie závesu na dvere. Pomáha mu to lepšie fungovať.

Dokončite a zaistite

Na dokončenie zatlačte ihlu na zadnú stranu látky. V blízkosti látky urobte malý uzol. Môžete to urobiť tak, že niť zauzlíte a ihlu pretiahnete cez slučku. Urobte to niekoľkokrát. Odstrihnite prebytočnú niť. Je to ako zaväzovať si topánky. Potrebujete dobrý uzol, aby sa nerozviazal.

Otestujte gombík

Nakoniec otestujte svoj gombík. Uistite sa, že hladko prechádza cez gombíkovú dierku. Ak je príliš voľný alebo príliš tesný, možno ho budete musieť upraviť. Predstavte si to ako testovanie zámku. Mal by fungovať bez námahy.

Na záver možno povedať, že prišívanie gombíka je jednoduché, keď poznáte jednotlivé kroky. Zhromaždite si zásoby, navlečte ihlu, umiestnite gombík a začnite šiť. Zopakujte stehy, v prípade potreby vytvorte stopku a zaistite niť. Vyskúšajte gombík, aby ste sa uistili, že je dokonalý. Teraz ste pripravení s istotou prišiť akýkoľvek gombík!

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.