Aké sú jednoduché spôsoby, ako praktizovať mindfulness počas dňa?

Cvičenie všímavosti počas celého dňa vám môže pomôcť zostať v prítomnosti, znížiť stres a zlepšiť celkovú pohodu. Nevyžaduje si to veľa času ani špeciálne vybavenie, len trochu uvedomenia a zámeru. Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako začleniť všímavosť do svojej každodennej rutiny.

Začnite svoj deň so zámerom

Začnite svoj deň stanovením pozitívneho zámeru. Venujte niekoľko chvíľ tichému sedeniu, sústreďte sa na svoj dych a premýšľajte o tom, ako chcete pristupovať k tomuto dňu. To vám pomôže začať deň s čistou mysľou a pozitívnym prístupom.

Sústreďte sa na svoj dych

Počas dňa si robte krátke prestávky a sústreďte sa na svoj dych. Zavrite oči a niekoľkokrát sa zhlboka nadýchnite, vdychujte nosom a vydychujte ústami. Tento jednoduchý postup vám pomôže upokojiť myseľ a vrátiť sa do prítomného okamihu.

Rozumné stravovanie

Pri jedle venujte pozornosť chuti, štruktúre a vôni jedla. Žujte pomaly a vychutnávajte si každé sústo. Počas jedla sa vyhýbajte rozptýleniu, napríklad televízii alebo telefónom. To nielenže zvýši váš pôžitok z jedla, ale pomôže aj lepšiemu tráveniu.

Chodievajte na prechádzky s rozvahou

Ak idete na prechádzku, snažte sa byť plne prítomní. Všímajte si pohľady, zvuky a vône okolo seba. Vnímajte zem pod nohami a pohyb svojho tela. Pozorná prechádzka môže byť osviežujúcim spôsobom, ako si vyčistiť myseľ a zostať v spojení s prítomnosťou.

Praktizujte vďačnosť

Každý deň si nájdite niekoľko chvíľ na zamyslenie sa nad tým, za čo ste vďační. Do denníka si zapíšte tri veci, ktoré si ceníte. Praktizovanie vďačnosti vám pomôže presunúť pozornosť na pozitívne aspekty vášho života a podporuje pozornejšie a spokojnejšie myslenie.

Pozorné počúvanie

Keď sa s niekým rozprávate, venujte mu plnú pozornosť. Počúvajte bez prerušovania a všímajte si jeho slová, tón a reč tela. Vedomé počúvanie zlepšuje komunikáciu a pomáha budovať hlbšie vzťahy s ostatnými.

Používanie pripomienok

Umiestnite do svojho okolia pripomienky, aby ste vrátili svoju pozornosť do prítomného okamihu. Môže to byť lepiaca poznámka na počítači, upozornenie na telefóne alebo vedomý citát na stene. Tieto výzvy vám pomôžu nezabudnúť sa zastaviť a byť pozorný.

Zapojte sa do vedomých činností

Venujte sa činnostiam, ktoré podporujú všímavosť, napríklad joge, meditácii alebo práci v záhrade. Tieto praktiky vás povzbudzujú k sústredeniu sa na prítomnosť a môžu byť uvoľňujúcim a príjemným spôsobom, ako do svojho dňa začleniť všímavosť.

Ukončite deň reflexiou

Pred spaním sa na chvíľu zamyslite nad svojím dňom. Premýšľajte o tom, čo sa vám podarilo, čo ste sa naučili a za čo ste vďační. Tento postup vám pomôže ukončiť deň pozitívne a pripraví vás na pokojný spánok.

Začlenením týchto jednoduchých postupov do svojej každodennej rutiny si môžete pestovať všímavosť a využívať jej mnohé výhody. Všímavosť vám pomôže zostať pri zemi, znižuje stres a zvyšuje celkovú kvalitu vášho života.

Michal Hudcovič

Šéfredaktor stryko.sk - Informácie zo sveta a zábava, vzdelávanie, nové zaujímavosti a zlepšovanie života.